Вільне життя

«Наперсточники» в олімпійській сім’ї не потрібні

Уже сьогодні, 19 липня, виконком Міжнародного олімпійського комітету проведе телефонну конференцію, на якій обговорять підсумки доповіді незалежної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), обнародуваної в понеділок, 18 липня. Попри нещодавню свою заяву стосовно того, що російські спортсмени представлятимуть на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро національний олімпійський комітет, а не міжнародні федерації, президент МОКу Томас Бах заявив, що очолювана ним організація готова застосувати найжорсткіші санкції щодо осіб або організацій, залучених до системи приховування допінг-проб. 

А звинувачення незалежної комісії WADA під керівництвом канадського професора Річарда Макларена і справді надзвичайно серйозні. Без натяку на дипломатичні реверанси стверджується, що знайдено докази підтримки міністерством спорту, центром спортивної підготовки збірних команд Росії та ФСБ допінгової програми в спорті сусідньої держави. Система приховування позитивних допінг-проб в Московській антидопінговій лабораторії, виявляється, діяла ще з кінця 2011 року і аж до її закриття в серпні 2015-го.

Останні ж півтора року російський спорт знаходиться під шквалом звинувачень, які і призвели до припинення діяльності Російського антидопінгового агентства і вже згаданої лабораторії. Спочатку, щоправда, йшлося тільки про нечистих на руку легкоатлетів. Далі — більше. Кілька документальних фільмів про масове вживання допінгу російськими спортсменами, випущених німецьким каналом ARD, починаючи з грудня 2014 року, стали предметом розслідування незалежної комісії WADA, яка й опублікувала його підсумки в листопаді 2015-го і в січні цього року. Їх вистачило для того, аби Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій, сприйнявши рекомендації комісії, призупинила членство Всеросійської федерації легкої атлетики. А це означає, що більшість російських легкоатлетів не матимуть можливості взяти участь у XXXI літніх Олімпійських іграх, які з 5 по 21 серпня відбудуться в Ріо-де-Жанейро.

doping_rosija_51249175_epa

Та до завершення гучного скандалу, вочевидь, ще далеко. У травні цього року американська газета «The New York Times» опублікувала матеріал з висловлюваннями колишнього керівника Московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова. Той, побоюючись за власне життя, попросив притулку в Сполучених Штатах Америки і нині стверджує: готовий надати WADA і МОК докази того, що в Росії існувала так звана допінгова програма, яку розробили для того, аби забезпечити перемогу російських спортсменів на домашній зимовій Олімпіаді в Сочі. А також — про необхідність повторного огляду допінг-проб із зимових ігор 2014 року, які зберігаються в швейцарській Лозанні.

Не дивно, що незалежна комісія WADA не забарилася з висновками про те, що Міністерство спорту РФ, Центр спортивної підготовки збірних команд Росії та навіть ФСБ покривали як систематичне застосування спортсменами допінгу в країні загалом, так і на Олімпійських іграх-2014 в Сочі зокрема. При цьому міністр спорту РФ Віталій Мутко був в курсі того, що відбувається.

Причетні до заміни допінг-проб були настільки впевнені в нездатності сторонніх виявити зловживання, що займалися підмінами навіть у 2015 році — під час роботи попередньої незалежної комісії WADA. Загалом виявлено фальсифікацію 643-х позитивних допінг-проб: 139 – у легкій атлетиці, 117 — у важкій атлетиці, 37 — у неолімпійських видах спорту, 35 — в паралімпійських, 28 — у боротьбі, 27 — у веслуванні на байдарках і каное, 26 — у велоспорті, 24 — у ковзанярському спорті, 18 — у плаванні, 14 — у хокеї, 13 — у лижних гонках, по 11 — у футболі та академічному веслуванні, 10 — у біатлоні, по 8 — у бобслеї, дзюдо, волейболі, по 7 — у боксі і гандболі, 6 — у тхеквондо, по 4 — у фехтуванні і триатлоні, по 3 — у сучасному п’ятиборстві і стрільбі, по 2 — у пляжному волейболі і керлінгу, по 1 — у баскетболі, вітрильному спорті, сноуборді, настільному тенісі і водному поло.

Що ж стосується безпосередньо Ігор-2014 в Сочі, то аналізи проб в лабораторії встановили: деякі зразки сечі містили рівень солі більший, ніж можна знайти в здорової людини. На думку комісії WADA, це доводить, що сіль була додана. Також комісія WADA встановила, що всі контейнери з пробами були розкриті і піддавалися повторному використанню.

На основі висновків незалежної комісії виконком WADA вже через три години після публікації рекомендував Міжнародному олімпійському комітету, Міжнародному паралімпійському комітету і всім міжнародним спортивним федераціям усунути російських спортсменів від участі в своїх змаганнях.

Якщо виконком Міжнародного олімпійського комітету погодиться з цими рекомендаціями, вся збірна Росії позбудеться права виступити на Олімпійських іграх в Бразилії. Виняток зроблять хіба для тих спортсменів, які зможуть довести свою «чистоту». Однак навіть у цьому випадку офіційного відношення до своєї країни вони не матимуть. Під час міжнародних змагань їм дозволять виступати тільки під нейтральним прапором.

Фото ZIK/EPA/CYRIL ZINGARO та з вільних джерел

Loading...

Про автора

Богдан Дікальчук

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини