Вільне життя

Порошенко підписав зміни до Конституції

Президент Петро Порошенко підписав закон про зміни до Конституції України в частині правосуддя. Про це він сказав, виступаючи на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди Дня Конституції. Зміни покликані забезпечити деполітизацію і незалежність судової влади, а також перезавантаження судового корпусу.

Питання призначення суддів будуть передані Вищій раді правосуддя, новому органу судової гілки влади. Вища рада правосуддя повинна буде здійснювати відбір суддів для всіх судів України на конкурсній основі, її рішення про призначення і звільнення суддів повинні затверджуватися Президентом. Він же буде розглядати питання затримання та арешту суддів.

Пропозиції про створення і ліквідації судів будуть вноситися у парламент Президентом за поданням Верховної ради правосуддя.

До складу ВРП входитиме 21 член, десять з яких вибирає з’їзд суддів, по два призначають Президент, Верховна Рада, з’їзд адвокатів, Всеукраїнська конференція працівників прокуратури, а також з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ із вчених-правознавців.

Конституційні поправки обмежують імунітет суддів до функціонального. Це означає, що їм гарантується недоторканність за рішення в залі суду, але в усіх інших випадках їх прирівнюють до звичайних громадян.

На конституційному рівні визначаються підстави для звільнення судді, зокрема суддю можна буде позбавити посади, якщо він не зможе підтвердити легальність своїх доходів.

Також поправки до Конституції передбачають кваліфікаційне оцінювання суддів за трьома критеріями: професіоналізм, доброчесність і відповідність правилам етики.

Зміни Конституції в частині правосуддя також зачіпають прокуратуру. Її основною функцією буде підтримка державного обвинувачення в суді. При цьому в один ряд з прокуратурою ставиться адвокатура, що має забезпечити рівність і змагальність судового процесу.Зміни до Конституції передбачають право громадян звертатися зі скаргою до Конституційного суду.

Це вже шоста зміна Конституції України, яка була прийнята 1996 року. В 2004-му в результаті конституційної реформи було внесено поправки, які послаблювали владу президента. У 2010-му Конституційний суд скасував цю реформу і повернув Конституцію 1996 року. В 2011-му в Конституцію були внесені поправки, які подовжували термін повноважень Верховної Ради й місцевих рад з чотирьох до п’яти років. У 2013-му в Конституцію було внесено поправки, що розширювали повноваження Рахункової палати в частині контролю за надходженнями до державного бюджету, скасовані в результаті конституційної реформи 2010-го. Нарешті на початку 2014-го Верховна Рада проголосувала за повернення до Конституції України в редакції 2004 року.

Підготувала Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини