Вільне життя

Читали?

ПОЛТАВА… ОДУЖУЄ. Зовсім недавно на Івановій горі в Полтаві з’явився новий пам’ятник, якого містяни чекали довгих вісім років — монумент Іванові Мазепі. Мабуть, за ці два місяці, що стоїть він на Соборному майдані, з бронзовим Іваном Степановичем сфотографувалося чи не все місто, а кожен турист іде передусім подивитися на гетьмана. Водночас обласний центр не може ніяк позбутися імперської та радянської спадщини: місто всіяне пам’ятниками «славе русского оружия», найголовніший з яких стоїть у самісінькому серці Полтави. Пам’ятник Слави (в народі просто Орел), пам’ятний знак на місці відпочинку Петра I, пам’ятник комендантові Полтавської фортеці О. Келіну і досі нагадують про перемогу Російської імперії над шведським військом. Проте містяни кажуть, що Полтава хай і поволі, та все ж одужує і є сподівання, що за кілька років вона заживе справді патріотичним життям.


l l l

СУТТЄВА РІЗНИЦЯ. У XIX — на початку XX століття в Україні були заможні люди, від яких залишилися у спадок нащадкам зведені ними будівлі, колекції художніх творів тощо. Нині так звані круті будують котеджі, дачі, купують дорогі автомобілі, вкладають гроші в банки, а про добродійність не дбають.

l l l

ТОРГУЄМО З ЄВРОПОЮ. Мінагропрод відзначає збільшення товарообігу сільськогосподарської продукції між Україною та країнами ЄС на 10,7%, або на 163 мільйони доларів (загалом 1,7 мільярда доларів) за підсумками першого кварталу поточного року порівняно з аналогічним періодом минулого. Про це повідомила заступник міністра з питань євроінтеграції Владислава Рутницька. Найбільше нашої продукції постачається до Іспанії, Нідерландів, Італії, Польщі, Німеччини, Франції, Португалії.

l l l

ДЕРЖБЮДЖЕТ НЕ ВИТРИМАЄ. Рівень витрат держскарбниці на житлові субсидії має тенденцію до стрімкого зростання. «Отримання субсидій половиною населення України створює величезне навантаження на державний бюджет, яке наступного року може сягнути 3,8% ВВП», — заявив міністр фінансів О. Данилюк. На його думку, основними причинами цього є неефективне споживання тепло- та електроенергії, яке втричі перевищує аналогічний показник у країнах ЄС, і низькі доходи населення. Іноземні експерти прогнозують, що в Україні витрати на виплату житлово-комунальних субсидій населення можуть зрости з 35 мільярдів гривень до 80 мільярдів.

l l l

АНАНАСИ З БУКОВИНИ. На полі села Лужан Чернівецької області достигають ананаси (Ananas comosus). Тисячі туристів з України вже відвідали це унікальне місце. Саджанці молодих ананасів підготували для висадження у відкритий грунт науковці кафедри рідкісних і тропічних рослин Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. У тропічному кліматі ананаси дають два урожаї на рік. Чернівецькі вчені зробили можливим повне їх дозрівання в наших умовах тільки один раз, але й цього достатньо, аби цей смачний і корисний фрукт з’явився на столах українців.

l l l

КОМУНІСТИЧНА ВЛАДА БУЛА ХРИСТИЯНСЬКОЮ? Принаймні так вважає патріарх Московський Кирило. Незважаючи на державний атеїзм, радянське суспільство зуміло зберегти християнське коріння і змогло уникнути тих згубних процесів, які тепер відбуваються в Європі та в США. Про це предстоятель РПЦ заявив на зустрічі з представником Константинопольської церкви митрополитом Детройтським Миколою. Він говорив про «де-християнізацію європейської та американської цивілізацій», називав це «апокаліптичною картиною, коли гріх затверджується законом», і зазначав, що навіть комуністична влада Радянського Союзу не посміла «підірвати моральну основу життя суспільства», і що комуністична влада загалом залишалася християнською. «Це нас врятувало: наші література, образотворче мистецтво були пройняті християнськими ідеями, і мораль народу залишалася християнською», — переконував Кирило митрополита з Детройта.

l l l

СМУГАСТИЙ РЕЙТИНГ. Британське видання The Independent склало рейтинг країн, підрахувавши, скільки в них проживає котів. Україна опинилася на дев’ятій позиції з чисельністю 7,5 мільйона котів. На першому місці США: їх там навіть більше, ніж усе населення України — аж 76,5 мільйона. На другому місці Китай — там живе 53 мільйони котів. На третьому — Росія з 12,7 мільйона вусатих. Упорядники рейтингу умовно назвали його переліком країн, де люблять котів. У США та в деяких інших країнах для них справді рай. Там діє ціла система котячих притулків, їх охоче забирають тамтешні жителі. В Україні котів швидше терплять, ніж люблять. У нас вони практично не захищені, багато безпритульних тварин.

l l l

ЗА ЛЮДЕЙ ТАК НЕ ДБАЮТЬ… Влада Італії виявляє чималу турботу про бездомних тварин. За підтримки держави активісти громадських організацій проводять у школах уроки доброти і правильного поводження з тваринами — не лише домашніми, а й безпритульними. Утім дорослих італійців держава теж виховує. За покинуту напризволяще тварину її господареві загрожує штраф у розмірі 10 тисяч євро, умовне покарання або взяття під варту строком на один рік. Суворе покарання загрожує і тим, хто збив тварину на дорозі (не важливо, дику чи домашню) і не надав їй ніякої допомоги. Під час ДТП з участю тварин водій зобов’язаний викликати по-ліцію, так званий зелений патруль.

За інформаціями видань «День», «Українське слово», «Сільські вісті», RISU, «Україна молода».
Д. ВІТЮК, бібліотекар.

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини