Вільне життя

Вступна кампанія – на фініші

27 липня завершився прийом документів на денну форму навчання. 1 серпня, оприлюднили рекомендований перелік вступників (майбутніх бакалаврів) на місця державного замовлення, тож стала відома кількість таких місць по кожній спеціальності.

6 серпня абітурієнти дізнаються, кому ж пощастило потрапити в наказ про зарахування до вишу.

Нині, як кажуть у розмові члени комісій тернопільських вишів, навчальні заклади дещо «відсторонені» від процесу набору вступників на державні місця. Подав заяву через інтернет, у Києві її опрацювали, а в регіони подали готовий список.

— До університету поступає заява вступника, подана ним через особистий електронний кабінет, — пояснює процедуру вступу відповідальний секретар приймальної комісії ТНТУ ім. І. Пулюя Володимир Кобельник. — Факт подачі фіксують у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Заяву розглядають (перевіряють дані ЗНО, середній бал додатка до атестата) й за рішенням приймальної комісії допускають до участі в конкурсі.

Система «сортує» дані, які подали абітурієнти, й у визначений термін видає перелік рекомендованих до вступу. Та перш ніж подати заяву, чимало майбутніх студентів добряче понервували перед моніторами. В соцмережах неодноразово доводилося натрапляти на скарги вступників щодо незрозумілої процедури заповнення полів в особистому кабінеті. Для того, щоби запобігти такій проблемі, Міністерство освіти і науки України рекомендувало вишам створити центри сприяння подачі електронних заяв. Діяли вони і в тернопільських університетах. Тут абітурієнти могли отримати консультації щодо роботи в електронному кабінеті, з’ясувати питання про право на першочерговий вступ та ін.

— Окрім труднощів, пов’язаних із процедурою формування електронної заяви, проблеми також виникали у системі, — каже практикант приймальної комісії ТНЕУ Ольга Сердюк. — Причина — в періодичному програмному перевантаженні.

Як відомо, тільки за перші три дні система зареєструвала 269 тисяч заяв по всій Україні. Тож не дивно було чути скарги на «зависання» сайту.

Нині проблема вже позаду. Наразі головне для кожного абітурієнта — дочекатися свого нового «статусу». За словами відповідального секретаря приймальної комісії ТНПУ ім. В. Гнатюка Павла Басістого, 1 серпня виші отримали рекомендований перелік осіб для зарахування на навчання за кошти держбюджету. До 5 серпня ці вступники повинні подати в приймальні комісії документи в паперовому варіанті, а 6 серпня стане відомо, хто ж потрапив у наказ про зарахування на «державне».

До речі, про держзамовлення. Цьогоріч фіксовану кількість місць відмінили і встановили так званий «максимальний ліміт».

— Максимальні обсяги держзамовлення для абітурієнтів, які вступають для здобуття освітнього ступеня «бакалавр» на основі повної загальної середньої освіти, університети погодили в Міністерстві освіти і науки України, — додає Володимир Кобельник. — Цей обсяг визначали так: за основу брали кількість державних місць у 2015 році з можливістю збільшення їх на 25 відсотків.

У цьому полягає новизна цьогорічної вступної кампанії, зауважує співрозмовник, — відсутність фіксованих державних місць, а тільки максимальний їх обсяг.

Ще одне нововведення — кошти на вступника. «Через проведення широкого конкурсу в межах кожної спеціальності на місця державного замовлення серед вступників, які подали заяви, буде визначено рекомендованих (так званий принцип «кошти за вступником»)», — додає Володимир Кобельник. — Це означає, що раніше фіксоване держзамовлення отримували виші, нині ж гроші перераховують абітурієнту. У який навчальний заклад піде він, туди й «підуть» кошти.

Надія СМЕРЕКА,

студентка Львівського національного університету ім. І. Франка.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини