Вільне життя

Гострі кути гілок влади

Протистояння між звільненим редактором «Подільського слова» і тернопільською районною владою дійде до суду.  

Скандал довкола останньої сесії Тернопільської районної ради, під час якої депутати проголосували за звільнення головного редактора районної газети «Подільське слово» Ганни Макух, набирає обертів. 7 вересня розпочнеться розгляд справи в Тернопільському міськрайонному суді. Феміда вирішуватиме: скасовувати рішення депутатів чи залишати в силі. Тим часом публічні суперечки між районною владою і колишнім редактором не вщухають.

Нагадаю, що 29 липня цього року на пленарному засіданні Тернопільської райради депутати проголосували за звільнення з посади головного редактора «районки» Ганни Макух. А після серпневих подій у приміщенні редакції журналістка звинуватила місцеву владу в «договорняку» й залякуванні.

За словами Ганни Макух, вона нічого не знала про своє звільнення напередодні сесії. Зателефонували знайомі депутати лише в переддень пленарного засідання і повідомили прикру новину. На засідання постійної комісії з питань розвитку української національної освіти, культури, духовності та засобів масової інформації, яка розглядала звернення двох десятків народних обранців, на підставі якого депутатський корпус і прийняв скандальне рішення, редакторку не запросили. У телефонній розмові із журналістом «Вільного життя плюс» голова комісії Степан Бородай сказав: члени комісії запропонували, щоби Ганна Макух виступила на сесії перед усіма депутатами. «Процедури розгляду питання ми не порушили, — каже пан Бородай. — Усе зроблено згідно з регламентом ради. Після винесення питання на президію її члени вирішили включити його в порядок денний. Наша комісія не могла проігнорувати звернення двох десятків депутатів» (усього в Тернопільській районній раді 36 народних обранців. — В. П.)

«Третього серпня я ще не мала на руках рішення сесії ради з мокрою печаткою про звільнення мене з посади головного редактора, — каже Ганна Макух. — Засновники не спромоглися мені вручити рішення ні в день проведення сесії, ні згодом. Другого серпня я звернулася в Тернопільську райраду з письмовою заявою надіслати мені рішення сесії на домашню адресу». «Так, справді, в день проведення сесії рішення з мокрою печаткою Ганні Миколаївні не вручили, оскільки на розгляд було винесено 25 питань, а голова районної ради Андрій Галайко з першого серпня мав перебувати у відпустці, — коментує ситуацію заступник голови ради Микола Михальчишин. — Апарат райради до 19.00 роздруковував і візував рішення сесії, тому вручити Макух документ із мокрою печаткою того ж дня не було змоги. Тим більше, що й Ганна Миколаївна, і весь колектив редакції «Подільського слова» були присутні в сесійній залі, тож із рішенням були ознайомлені… Крім того, першого і другого серпня я з працівниками ради, депутатом і новопризначеним редактором газети їздили в редакцію, щоби вручити Ганні Макух це рішення, але там нікого не було. В телефонному режимі вона повідомила, що всі працівники — у відпустці».

Конфлікт досяг епогею, коли представники районної ради, новий редактор «Подільського слова» прибули в редакцію 4 серпня. «Зважаючи на особисте прохання Миколи Михальчишина, я з головним бухгалтером і працівниками видання прийшла складати акт прийому-передачі товарно-матеріальних цінностей редакції, — каже Ганна Макух. — На цю годину прибули і представники засновника газети. Ми разом відчинили двері в бухгалтерію та комп’ютерний зал редакції, і представники ради розпочали огляд. Усе було на місці. Складати акт прийому-передачі, проте, ніхто не поспішав. Коли дійшло до книги наказів, почався незрозумілий шум, вовтузня, дивні вигуки представників засновника: «Вилучаємо! Вилучаємо!» Через деякий час у приміщенні залишилися тільки я і працівники редакції. Зникла і новопризначений редактор».

За словами пані Ганни, вона викликала поліцію. Документів про передачу печатки не підписувала, просто віддала новому керівникові видання під тиском представників райради. Зауважує, що після вилучення книги наказів у її нових «власників» є можливість вносити будь-які записи й підтверджувати їх достовірність печаткою. Ось тільки відповідальність за все лежатиме на Ганні Макух.

«Під час інвентаризації ми виявили відсутність одного монітора, двох системних блоків і документів на ще один редакційний автомобіль ЗАЗ, який перебуває на одному з приватних домогосподарств на території Чернелево-Руської сільської ради, — озвучує свою позицію Микола Михальчишин. — Цей факт комісія зафіксувала в акті, тож не зробила запису до трудової книжки, яких у Ганни Миколаївни виявилося чомусь аж дві. Щодо книги наказів, то це звичайний зошит, на якому не написано, що це книга наказів, а записи в ній не скріплені редакційною печаткою. Заяви працівників редакції про відпустку не зареєстровані, бо писалися в день проведення сесії, тільки заднім числом. У наказах іншим чорнилом дописані преміювання і надання матеріальних допомог працівникам редакції. Це в той час, коли редакція заборгувала друкарні за 8 номерів газети. Побачивши таке, я в присутності юриста районної ради і головного бухгалтера газети написав розписку, що як представник засновника газети забираю книгу для ознайомлення. Розписку залишив бухгалтерові і поїхав у районну раду робити копію книги. Цього ж дня так звану книгу наказів і вісім заяв працівників повернув головному редакторові Чапрак».

«Редакція не має свого гаража, тож є наказ керівника видання про те, що редакційне авто може перебувати на подвір’ї водія або ж редактора, — коментує закиди заступника голови райради Ганна Макух. — Щодо книги наказів, то нещодавно тернопільська держфінінспекція проводила планову глобальну перевірку фінансово-господарської діяльності газети, і жодних зауважень щодо ведення книги у фахівців не було. Усі заяви працівників про відпустку зареєстровані. Щодо боргу за друк, то це типова ситуація, однак у процесі роботи усі заборгованості погашаємо».

Взаємних претензій у сторін ще чимало, розбіжностей у коментарях щодо конфлікту — теж. Заступник голови райради Микола Михальчишин звинувачує колишнього редактора у проблемній фінансово-господарській діяльності і пропонує провести незалежну аудиторську перевірку роботи редакції, Ганна Макух, своєю чергою, — районну владу, яка хоче дискредитувати журналістку і поставити на її місце свою людину. Журналістка каже: голова держадміністрації вимагає надсилати перед виходом кожен номер «Подільського слова» на погодження. Відмова це робити і призвела до колотнечі та звільнення.

До речі, в березні цього року відбулися збори колективу щодо початку процедури реформування комунального ЗМІ. Райдержадміністрація і райрада мали вийти зі складу співзасновників. У РДА рішення ухвалили. Однак далі змін не відбулося. Тож формально «Подільське слово» продовжує перебувати у власності обох гілок влади району. Чи суперечить законодавству зміна редакторів під час реорганізації ЗМІ — може прояснити суд. Наразі ж протистояння триває.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Віра Перун

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини