Вільне життя

Додаткова відпустка одинокій матері

Я одинока мати, маю дитину-інваліда. Мені повинні надавати додаткову соціальну відпустку: як одинокій матері — 10 днів, як матері дитини-інваліда — сім днів. У відділі кадрів мені пояснили, що ці відпустки не можна розділяти, тобто я не маю права отримувати їх окремо. Прошу надати юридичну консультацію з цього приводу.
НАТАЛЯ. Борщівський район.  

До одиноких матерів належать жінки, які не перебувають у шлюбі й у свідоцтві про народження їхньої дитини відсутній запис про батька дитини або такий запис зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, а також належать вдови й інші жінки, які виховують і утримують дитину самі (пункт 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів»).

Жінці, яка працює і має дитину-інваліда, одинокій матері надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. За наявності кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Така відпустка належить до соціальних відпусток. Вона надається понад щорічну відпустку і переноситься на інший період або продовжується в загальному порядку, тобто визначеному для щорічних відпусток.

Про це йдеться у статті 182-1 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП), статтях 4, 19, 20 Закону «Про відпустки» (далі — закон).

Відповідно до статті 80 КЗпП, статті 11 закону щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі: порушення роботодавцем терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки, несвоєчасної виплати заробітної плати працівникові за час щорічної відпустки.

Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку; виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо згідно із законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи зі збереженням заробітної плати; настання строку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами; збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням.

Щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівникові, як правило, до кінця робочого року (статті 79 КЗпП, 12 закону).

Отже, чинне законодавство передбачає поділ на частини щорічної відпустки, якщо про це просить працівник. Але не передбачає поділу на частини додаткової оплачуваної відпустки для одинокої матері, яка має дитину-інваліда. Такі додаткові відпустки лише можуть бути перенесені або продовжені.

О. ЗВАРИЧ,
юрист газети.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини