Вільне життя

Пенсіонерів хочуть «осучаснити»

Хочете відразу обміняти 150 тисяч гривень, наприклад, на долари — можете з полегшенням зітхнути: ніхто не вимагатиме в банку документи, щоб підтвердити особу. Національний банк України дозволив з 10 серпня міняти валюту в такій сумі в еквіваленті без паспорта. Досі той, хто мав намір купити, продати або обміняти іноземну валюту на будь-яку суму, мав надати документ, що посвідчує особу. Щодо тих, у кого грошей більше, то їм доведеться, наприклад, тричі по 150 тисяч міняти… 

Напевно, тепер важко знайти звичайного українця, який таку суму грошей принаймні тримав у руках. Думаю, що нескоро й потримає за таких темпів зростання тарифів і цін. Поки не настали холоди, рятують субсидії — люди намагаються погасити борги, які раніше накопичили. Так, за даними головного статистичного управління в області, впродовж січня-червня цього року краяни оплатили за житлово-комунальні послуги 409,9 млн грн, що становило 153,4 відсотка нарахованих сум, уключаючи погашення боргів попередніх періодів. Але й за цих умов боргів не уникнули. Заборгованість населення за централізоване опалення та гаряче водопостачання на кінець червня становила 29,8 млн грн, за утримання будинків, споруд і прибудинкових територій — 20,2 млн, за вивезення побутових відходів — 3,2 млн, за централізоване водопостачання і водовідведення — 0,3 млн грн. Частково це можна пояснити заборгованістю з виплати заробітної плати, що становила на підприємствах області на перше липня 2016 р. 4,8 млн грн, з яких 3,3 млн — на економічно активних.

Влада всілякими обіцянками намагається підтримати оптимізм населення. Так, віце-прем’єр-міністр Павло Розенко днями розповів про те, що Кабмін планує підвищити середній розмір пенсій у жовтні-листопаді цього року. «Ми розробляємо програму осучаснення пенсій, адже пенсії від 1300 до 3000 гривень не підвищували останні три-чотири роки. Шукаємо ресурс, щоб із жовтня-листопада провести осучаснення пенсій для цих категорій громадян», — сказав Розенко. Більше того, він підкреслив, що з першого грудня підвищення відбудеться не на п’ять відсотків, як планувалося раніше, а на десять. Відповідно з грудня мінімальна зарплата має становити 1600 гривень, а раніше планувалося 1550, прожитковий мінімум на людину — 1544 гривні замість 1496. Чи не обернеться це збільшенням пенсій на шість-десять гривень, як було раніше, покаже час. Та й чи врятує це людей від бідності? Щоб придбати необхідне для дітей чи ліки, українці, як правило, економлять на харчах.

За даними Держкомстату, за 2015 рік, коли ціни не були такими високими, один українець у середньому з’їв 1,049 тис. кг продуктів, що на 5,6 відсотка менше, ніж роком раніше. Рибу стали їсти аж на 22,5 відсотка менше: 11,1 кг у 2014 році й 8,6 кг у 2015-му. Майже на 10 відсотків знизилося споживання яєць (280 штук на рік на людину проти 310 у 2014-му). М’яса і м’ясних продуктів один українець з’їдав у середньому по 50,9 кг, що на 5,9 відсотка менше, ніж у 2014-му. Менше їли також овочів, фруктів і ягід. Залишається лише здогадуватися, наскільки ще зменшився раціон у 2016-му.

На відміну від обіцянок народові нинішня влада про себе дбає не словом, а ділом. Адже, як пояснювали перед підвищенням власних зарплат депутати, на мізер у шість тисяч гривень прожити неможливо. І ми їм віримо. Нічого не змінюється… Днями оприлюднили, скільки заробили за липень основні «гравці» на політичному полі. Так, голова Верховної Ради Андрій Парубій отримав 20,2 тис. грн, його перший заступник Ірина Геращенко — 26,9 тис., заступник голови парламенту Оксана Сироїд — 18,6 тис. грн. Найвища зарплата за липень серед усіх депутатів у Валерія Карпунцова з фракції «Блоку Петра Порошенка» — 37,7 тис. грн. Зарплатня дев’яти глав фракцій і груп Верховної Ради за липень становила від 11,4 тис. до 24,8 тис. грн. Найвищу зарплатню нарахували Олегові Ляшку — 24,8 тис., керівник фракції «Блоку Петра Порошенка» Ігор Гринів заробив 20,2 тис., глава фракції «Народного Фронту» Максим Бурбак — 17,9 тис., глава фракції «Батьківщини» Юлія Тимошенко — 14 тис., глава фракції «Самопомоч» Олег Березюк — 23,1 тис. грн, співголова фракції «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул отримав 20,1 тис., а співголова цієї фракції Юрій Бойко — 15,4 тис. грн, керівникові групи «Відродження» Віталієві Хомутиннику нарахували 22,9 тис. грн. Найнижча зарплатня була у керівника групи «Воля народу» Ярослава Москаленка — 11,4 тис. грн.

Заробітна плата Президента в липні становила 34,5 тис. грн. Згідно із заявою Порошенка його зарплата з 2014 року переказується на благодійні цілі.

І ще про гроші — той номінал, який багатії в гаманцях, як правило, не носять. В Україні можуть ввести в обіг монети дві й п’ять гривень. Аргументують це тим, що термін служби банкноти — від 9 до 12 місяців, а монети — 15 років.

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини