Вільне життя

Які пенсії і як оподатковують

У липні почав діяти закон, ухвалений Верховною Радою на початку червня, «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій». Людям похилого віку, особливо тим з них, хто працює, дали надію на те, що з їхніх заслужено зароблених упродовж 30—40 років робочого стажу коштів не вираховуватимуть податок.

Але законодавець вирішив, що не все мед ложкою. Які пенсії звільнили від податку, а з яких його відраховуватимуть? Із цим запитанням звернулася до начальника головного управління Пенсійного фонду в області Ігоря МОСКАЛИКА.

— До 30 червня 2016 року діяли норми, згідно з якими оподаткуванню в розмірі 15 відсотків підлягали суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищував три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на перше січня звітного податкового року (4134 гривні), в частині такого перевищення. Тепер такі пенсії у непрацюючих пенсіонерів не оподатковуються, вони отримують ту пенсію, яка їм нарахована, — пояснює Ігор Москалик.

— А яку пенсію оподатковують?

— Згідно із законом з першого липня цього року суми пенсій, включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону, або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць),  встановленого на перше січня 2016 року, а це тепер 10740 гривень, підлягають оподаткуванню в частині такого перевищення. Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування. Відповідно в частині перевищення такі пенсії обкладатимуться і військовим збором за ставкою 1,5 відсотка. Наприклад, для пенсії, яка становить на місяць 12000 гривень, базою оподаткування є 1260 гривень (12000 — 10740), до якої застосовується ставка  податку на доходи фізичних осіб 18 відсотків, розмір податку — 226,80 гривень (1260 помножити на 18 відсотків), та військовий збір 1,5 відсотка — сума 18,90 гривень (1260 помножити на 1,5 відсотка). Сума пенсії до виплати пенсіонерові — 11754,3 гривень (12000 — 226,80 — 18,90).

— Щодо пенсіонерів, які працюють. Чи є тут зміни?

— Особливий порядок виплати пенсії пенсіонерам, які працюють, не змінився. Тобто тимчасово, у 2016 році, на період роботи пенсіонера виплачується пенсія в розмірі 85 відсотків, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1130 гривень помножити на 150 відсотків і це 1695 гривень). Тобто пенсія в таких людей, після обмеження виплати в період роботи, не може бути меншою ніж 1695 гривень. Наприклад, людині нараховано пенсію 2000 гривень. Якщо вона працюватиме, то їй виплачуватимуть лише 1700 гривень. Після звільнення з роботи пенсія виплачується в повному обсязі.

Зовсім не виплачують пенсії, призначені відповідно до законодавства України, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсій у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру». У період роботи на інших посадах пенсії, призначені відповідно до спецзаконів, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність — 1695 гривень. При цьому пенсії ветеранам військової служби, які працюють на посадах та на умовах, передбачених згаданими законами, виплачуються незалежно від факту роботи.

Наголошую: будь-які виплатні обмеження (особливий порядок виплати) не стосуються працюючих інвалідів першої та другої груп, інвалідів війни третьої групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, осіб, які проходять військову службу або перебувають на посадах у силових відомствах чи беруть участь в антитерористичній операції (незалежно від виду пенсії та закону, за яким призначена пенсія).

— Чиї пенсії не оподатковують?

— Оподаткування не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців).

— А що з пенсіями науковців?

— Продовжено на 2016 рік тимчасове обмеження виплати наукових пенсій пенсіонерам. Тим науковцям, які працюють і яким наукова пенсія призначена до першого жовтня 2011 року, й тим, які працюють на інших посадах, на час роботи пенсія виплачується в розмірі 85 відсотків наукової пенсії. Тим, яким наукова пенсія призначена після першого жовтня 2011 року, — в розмірі 85 відсотків пенсії, обчисленої на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після обмеження пенсії її розмір не може бути меншим за 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність — 1695 гривень.

— Чи правильно я розумію: якби в мене була пенсія 12 тисяч гривень, у період роботи мені б виплачували 85 відсотків від цієї суми, тобто 10200 гривень?

— Правильно. В разі, якби пенсія була, до прикладу, 15000 гривень, то в пенсіонера, що працює вирахують 15 відсотків (залишають 85 відсотків), нарахують 12750 гривень, а від суми, яка перевищує 10740 гривень, відрахують податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків і військовий збір — 1,5 відсотка. Розмір пенсії до виплати становитиме 12358,05 гривень.

— А якщо пенсія 2000 гривень, то мінус 15 відсотків від усієї суми — 300 гривень і залишається 1700? Погодьтеся, що на більш ніж 12 тисяч прожити набагато простіше, як на 1700. Несправедливо у людей із такими невеликими пенсіями ще й відраховувати.

— Це питання може вирішити хіба законодавець або Кабінет міністрів. Наше завдання — правильно, згідно із законом нарахувати пенсії, що ми й робимо.

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини