Вільне життя

Минуле Тернопільщини в медалях

Перший в історії краю каталог «Медалі Тернопілля» цими днями презентували в Українському домі «Перемога». Представляючи його, начальник управління мистецтв і культури Тернопільської міської ради Олександр Смик наголосив на унікальності видання не тільки для нашого краю, а й загалом для України.  

Автор каталогу Михайло Тимошик розповів, що «Медалі Тернопілля» вийшли невеликим тиражем — 300 екземплярів. Видання містить 67 сторінок формату А4, його обрали, аби представити медалі якнайліпше.

— Вважаю, що ми опрацювали 90 відсотків усіх медалей, котрі мають стосунок до Тернопільщини, — провадив мову далі колекціонер. — Гортаючи каталог, навіть не зацікавлений у колекціонуванні знайде для себе чимало захопливого, адже побачить історію краю. Найстаріша медаль, котру відшукали, — 1966 року з виставки племінних свійських тварин. Загалом же зібрали багато нагород, котрі яскраво розповідають про різноманітні події. Наприклад, представлено дуже багато медалей переможців різних спортивних змагань, турнірів, прикметно, що багато з цих першостей уже не проводяться. Скажімо, в каталозі представлена медаль, виготовлена для першого змагання з водно-моторного спорту. Є багато медалей КДБ, емвеесників, пожежників. Цікаво, що є медалі, котрими відзначали народжених у Тернополі, але багато таких ми не відшукали, ймовірно, їх випускали нетривалий час.

Крім історичної цікавості, медалі ще й прикметні з естетичного боку. Михайло Тимошик розповідає, що відзнаки радянських часів високоякісно зроблені, з мистецьки пропрацьованим зображенням, виготовлені з тривких металів — міді та латуні, хоча є й алюмінієві. Якщо зіставити їх із теперішніми, то порівняння не на користь останніх — уніфікованих, виготовлених на основі китайської болванки.

До речі, представляючи видання, автор подякував колекціонерам, котрі допомагали у його створенні, а це Олександр Смик, Олег Соколовський, Ігор Доля та Мирослав Гнатишин.

Колекціонер Олег Соколовський, мовлячи слово, особливо підкреслив роль каталогу:

— Ще жодне місто не систематизувало свою історію з точки зору фалеристики. Ми створили чітку класифікацію медалей, що випускалися у Тернополі. Вважаю, що через каталог можна торкнутися до історії нашого міста.

Це видання — лише початок роботи. За рік-два планують перевидати його розширений варіант, де, крім медалей, представлять значки, пов’язані з областю. Тож на презентації до співпраці закликали всіх колекціонерів і небайдужих.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини