Вільне життя

Час готувати валянки?

Щойно почалася календарна осінь, а тема майбутньої зими, точніше — прогнозів щодо погоди цієї холодної пори, набрала актуальності. І не дивно. З одного боку, мудрий народ недарма каже, що сани ще влітку треба готувати. А з іншого — зростання тарифів на тепло й електрику і «сяючі» перспективи астрономічних цифр у квитанціях так чи інак лякає навіть найпоміркованіших і забезпечених. 

Метеорологи не втомлюються повторювати, що наука неспроможна робити довготривалі прогнози погоди. Тож тим, хто прагне знати наперед, чого чекати взимку, залишається сподіватися на народні прикмети. Хоч і вони тепер, кажуть, точністю не відзначаються.

І все ж розмови про те, що прийдешня зима буде суворою, не стихають. Багато хто зауважив, що на ялинах цьогоріч багато шишок, на цибулі — лушпиння, у вуликах — прополісу, а перелітні птахи поспішають у вирій. Усі ці й багато інших прикмет нібито свідчать про сувору й сніжну зиму.

Таку саму погоду цієї пори року віщують великі мурашині купи, «дахи» яких загострені. За народними прикметами, якщо літо радувало великим урожаєм грибів, зима буде тривалою. Багатий урожай ягід і хліба влітку також віщує люту зиму, а от велика кількість жолудів на дубі — до тепла взимку.

Судити про майбутню погоду в зимовий час можна навіть із грому, адже, за прикметами, якщо ви почули гуркіт у вересні, то чекайте сніжної зими. А ось якщо граки вирішили перезимувати на своєму звичайному місці, то в грудні, січні і лютому буде не так уже й холодно.

Наші предки також зауважили, що чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше настає зима. Проте якщо першого тижня серпня погода не змінювалася, то зима буде сніжною і довгою.

Згідно з прикметами теплу зиму віщують качки, які залишаються на зимівлю, а також кури, що линяють рано восени. А ось мишачі нори, вириті восени із входом на теплу сторону, — на сувору зиму, як і багаті запаси харчів у мишачих та соломи — в кротячих норах.

Тож трохи спостережливості — і за бажання можна складати свій прогноз погоди на зиму. Звісно, з поправкою на те, що за останні 20—30 років погода в Україні змінилася значно більше, ніж за попередні століття. А ось що треба зробити обов’язково — вжити заходів з енерго- й теплозбереження, тобто подбати про утеплення оселі. Якою б не була погода взимку, це не завадить.

В. ВІТЕР

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини