Вільне життя

Читали?

ЦЕРКВА — ДІТЯМ. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет напередодні першого вересня у Свято-Володимирському патріаршому соборі подарував «ранці доброти» 75-м першокласникам. Серед них були діти загиблих військовослужбовців, діти-переселенці, діти з малозабезпечених сімей та з особливими потребами, а також діти тих батьків, які проходять службу в зоні АТО. Кожного предстоятель УПЦ Київського патріархату поблагословив на успішне навчання. Всеукраїнську акцію «Ранець доброти» Патріарх Філарет розпочав 12 серпня, і тривала вона до середини вересня. Зібрано сотні таких ранців.


l l l

ПЕРШИЙ ЛАУРЕАТ. Блаженнійший Любомир (Гузар) отримав Міжнародну премію імені Івана Франка за монографію «Андрей Шептицький, Митрополит Галицький, провісник екуменізму». Він став першим лауреатом цієї премії. Духовний лідер УГКЦ отримав нагороду з рук онука Івана Франка Роланда Франка — «за визначний особистий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук». Свою монографію англійською блаженнійший Любомир захистив у 1972 році в Римі, у Папському університеті Урбаніана. Перекладена українською і опублікована робота в 2015 році у Львові. Премія імені Івана Франка заснована в 2015 році, щоб спонукати вчених з усього світу вивчати україністику, а також соціально-гуманітарний доробок Івана Франка.

l l l

ТАКИ ЗВАЖИЛИСЯ. В Ольгинському храмі у Запоріжжі (УПЦ МП) уперше відбулася літургія українською мовою. Як повідомляє прес-служба, під час богослужіння в церкві «панувала любов і молитовне єднання з усією Православною церквою». Священик Анатолій Ревтов у проповіді підкреслював «необхідність любові до своєї Батьківщини, шанобливого ставлення до людей інших політичних поглядів», закликав усіх учасників літургії посилено молитися «про припинення негараздів в Україні». Після літургії був відслужений молебень за усіх православних воїнів, які оберігають кордони України від ворогів, та панахида за всіх загиблих у боротьбі за незалежність і процвітання нашої Вітчизни.

l l l

І ГРУЗИНІВ НАВЧИМО? Славнозвісний викладач Львівського університету імені Івана Франка, борець за право говорити і отримувати інформацію державною мовою Святослав Літинський, наполегливо бореться з російськомовними чиновниками і кожного разу звертається до суду, щоб ті не лінувались, а вивчали українську мову й розмовляли нею. Не повинно бути жодних винятків, каже він. Навіть якщо Аваков — найкращий міністр, це його не звільняє від виконання закону. Як і грузинку Хатію Деканоїдзе. У вересні 2015-го С. Літинський подав до суду на міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Тоді чиновник програв справу, але продовжує ігнорувати державну мову. Тепер чи не найвідоміший захисник української подав позов проти керівника Національної поліції, звинувачуючи її в ігноруванні мовного законодавства України. Як державний службовець Хатія Деканоїдзе зобов’язана розмовляти державною, тобто українською мовою, а вона весь час послуговується російською.

l l l

ПРЕМІЯ ТРЬОХ. У Веймарському замку (Німеччина) відбулася 62-га церемонія нагородження медаллю Гете. Її отримали нігерійський фотограф Акінбоде Акінбії, український письменник Юрій Андрухович та грузинський директор музею Давід Лордкіпанідзе. Юрій Андрухович часто буває в Німеччині, він перекладає українською твори німецьких поетів. Водночас на німецьку перекладені твори Ю. Андруховича «Рекреації», «Московіада», «Перверзія».

l l l

ХТО Б ГОВОРИВ… «Антиукраїнським і антипольським» називає історик Ігор Лосєв рішення польського сейму щодо Волинської трагедії та нагадує: «На жаль, емоційні спалахи замість продуманої політики багато разів коштували польському народові жахливих катастроф і страждань». Так, восени 1938 року польські лідери «під тиском імперсько-шовіністичної похоті разом з Гітлером розірвали на клапті Чехословаччину, свого єдиного природного союзника. Тешинська область, яку вони відібрали у чехів, виявилася для офіційної Варшави важливішою. 1 вересня 1939 року постала розплата: шестирічна нацистська окупація і майже шість мільйонів загиблих поляків». Збереглися фотографії, де відображено поминальні заходи в Берліні 1935 року з нагоди смерті Юзефа Пілсудського, біля символічної труни якого із сумним обличчям сидить А. Гітлер, а також де живий Пілсудський дружньо спілкується з доктором

Й. Геббельсом. 1934-го Пілсудський і Гітлер домовилися спільно воювати проти СРСР, причому Пілсудський не забув попросити для Польщі всю територію України. А тепер сучасні його послідовники звинувачують ОУН у співпраці з Німеччиною?»

За інформаціями видань RISU, «Українська правда», «Україна молода», «День», «Експрес».
Д. ВІТЮК, бібліотекар.

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини