Вільне життя

І екзамен може бути святом

Остання декада щедрого врожаями серпня вже традиційно стала для слухачів-іноземців (у 2016 році — з Республіки Конго, Гани, Нігерії, Гвінеї, Пакистану, Анголи, Іраку, Марокко, Йорданії, Єгипту, Еритреї) підготовчого відділення Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя періодом підбиття підсумків їхнього врожаю знань. Адже в цей час вони складають іспити зі знання української мови, яку вивчали протягом декількох місяців.

Цього року екзамен проводився у формі круглого столу, в аудиторії, яку протягом свого навчання самі іноземці допомогли облаштувати національними символами України, портретами її визначних діячів, замальовками українських народних звичаїв і традицій тощо.

Під час іспиту середину слухацького кола прикрашала створена іноземцями композиція із синьо-жовтого прапора, букета жовтих квітів на рушнику з голубим вишиттям, нагадуючи всім про найголовніші державні свята — День Прапора і День Незалежності України та надаючи екзамену святковий і навіть урочистий настрій. Тож природно, що і розпочинався він виконанням Державного гімну «Ще не вмерла України».

Загалом екзамен був поділений на дві частини. Першого дня студенти письмово відповідали на анкетні і тестові граматичні завдання, писали диктант «Буковель», а з аудіювання відповідали на запитання до тексту «Мій улюблений актор». Цікаво, що тексти озвучували не викладачі української мови, а інспектор деканату факультету по роботі з іноземними студентами Р. В. Німко та студентка-іноземка другого курсу, в минулому випускниця підготовчого відділення ТНТУ Патрісія Нкоункоу з Республіки Конго. Вона є однією з тих, хто виявив бажання продовжувати навчання українською мовою. Такий підхід до проведення іспиту дав можливість, з одного боку, побачити, наскільки студенти розуміють українську мову з вуст інших людей, а з іншого — нівелював зазвичай природні хвилювання.

IMG_0109

Наступного дня студенти у спілкуванні за круглим столом показували свої вміння розмовляти українською мовою, читати прозу, поезію, газетні публікації. Несподіванкою для іноземців було те, що на спілкування з ними прийшли проректор з міжнародного співробітництва ТНТУ Т. М. Вітенько, декан ФРІ Б. П. Ковалюк, викладачка Г. Р. Мацюк, гостя з Національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка кандидат педагогічних наук, доцент Л. М. Токарська, яка одна з перших у Тернополі навчала іноземців української мови у державному медичному університеті ім. І. Горбачевського, студенти інституту міжнародних відносин ТНЕУ.

IMG_6287

Доречно зазначити, що з початку навчання слухачів-іноземців ставили мету не просто навчити їх розуміти, розмовляти, читати, писати українською мовою, а через мову відкрити величну культуру України, тому й екзамен було озвучено образною назвою «Що мені відомо про Україну та українців?» Так, зокрема, слухачі розповідали про українські свята, наше національне вбрання (деякі іноземці навіть придбали собі вишиванки), страви (їм смакує український борщ, деруни, голубці), вони знають наші музичні інструменти (один із студентів — Ернесте з Гани — придбав собі сопілку і вправно виграє на ній), їм відомі такі визначні постаті, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Ліна Костенко, Андрей Шептицький. А дехто називає себе бандерівцем та із задоволенням співає «Повіяв вітер степовий», «Чорні очка», «Варенички мої», пісні з репертуару гурту «Океан Ельзи». (Це вони вправно продемонстрували на Міжнародній конференції з проблем роботи з іноземцями, яка проходила навесні цього року в ТНТУ).

IMG_6322

Також іноземці з гордістю розповідали про свої родини і країни, конголезці навіть виконали гімн своєї республіки. Цікаво, що студенти здебільшого чекають закінчення іспитів, але тут, навпаки, вони хотіли продовження спілкування, адже невдовзі частина з них поїде в інші міста України оволодівати авіаційними, морськими чи іншими спеціальностями, яких у вишах Тернополя немає.

Тому можемо пишатися, що українська мова на Тернопіллі здружила англо-, франко-, арабськомовних громадян з різних країн світу, засвідчуючи таким чином свою повноправність і спроможність бути мовою міжнародного спілкування.

Наталія КАРА,

викладач кафедри української та іноземних мов

факультету по роботі з іноземними студентами

ТНТУ ім. І. Пулюя.

Фото з архіву авторки

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини