Вільне життя

Ангелам світла з Небесної Сотні

На Покрову Пресвятої Богородиці Україна вшановувала своє воїнство. Від козацьких часів до УПА, від УПА — до наших днів. Адже в це світле релігійне свято ми віддаємо шану Українському козацтву, відзначаємо річниці створення Української повстанської армії, а останніми роками — це ще й День захисника України.

IMG_3042Цьогоріч 14 жовтня у Тернополі стояла напрочуд гарна сонячна погода. Тож на урочистості з цього приводу зібралося багато тернополян. Спочатку на Театральному майдані з нагоди Дня захисника України вшановували бійців 44-ї окремої артилерійської бригади, Національної гвардії, батальйону патрульної служби поліції особливого призначення. Відтак військові пройшли урочистою ходою на площу Героїв Євромайдану, де відбулося відкриття пам’ятника Героям Небесної Сотні.

У нього вже своя історія. Ідея його створення виникла одразу після того, як майдан Мистецтв перейменували на площу Героїв Євромайдану. Відповідне рішення ухвалила міська рада та оголосила конкурс. І вже навіть був визначений його переможець. Але громадськість не сприйняла художнього вирішення пам’ятника — колони з нанизаними на неї шинами. Тема Майдану зримо прочитувалась, але естетичного вигляду він не мав, як і художньої вартості.

Довелось оголошувати повторний конкурс. Його виграли заслужений художник України Роман Вільгушинський та заслужений архітектор України Іван Жовнич. І хоч нинішній пам’ятник викликає у декого певні запитання, у ньому уже є і символізм, і художній смак, і оригінальність вирішення.

— Ми взяли за основу символи Революції Гідності: вогонь та бруківку, — цитує Романа Вільгушинського один з тернопільських сайтів. — З бруківки виходить вогонь, на його фоні розвиваються події Майдану. Завершення вогню виносить цю невинну жертву (фігуру беззахисного юнака. — Г. С.), над якою літає символ слави — янгол з вінком у руках. Цей янгол також уособлює Україну, яку герой хотів би бачити. Скульптура комбінована: янгол та герой вилиті у бронзі, а основу пам’ятника ще будуть оббивати міддю… До Нового року все вже має бути доведено до кінця. Кожна скульптура, до речі, має триметрову висоту, а весь пам’ятник заввишки 12,5 метра.

b2ce8279e117f94d4842d954b5e68244

Монумент освятили представники тернопільського духовенства. Над площею Героїв Євромайдану лунали імена убієнної Небесної Сотні. Люди принесли багато живих квітів. Дехто ставав біля пам’ятника навколішки і молився. Вони в нашій пам’яті, в нашому серці. Молоді, відчайдушні, безстрашні, для кого Україна була справді понад усе, навіть понад власне життя.

Нині пам’ятник знову в риштуванні. Робота над ним триває. А комунальним службам міста варто забрати сміттєві баки, які першими потрапляють на очі, коли наближаєшся до монумента. Недоречне сусідство.

Галина САДОВСЬКА.

Фото Василя БУРМИ і Тамти ГУГУШВІЛІ

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини