Вільне життя

Особливості сплати податку на доходи фізичих осіб і військового збору

Гаряча лінія на тему «Сплата ПДФО та військового збору» відбулася у головному управлінні ДФС в області. На запитання відповідав начальник управління податків і зборів з фізичних осіб головного управління ДФС в області Володимир БРУДКО.

Розкажіть, будь ласка, про основні зміни при оподаткуванні заробітної плати.

— Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платникові податку відповідно до умов трудового договору (контракту) включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, — обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які, відповідно до закону, сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Однак з першого січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким внесено зміни, зокрема до Закону України від восьмого липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», в частині скасування утримання єдиного внеску з найманих працівників.

Крім того, законом №909 до Податкового кодексу України внесено зміни в частині встановлення єдиної ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків, зокрема для доходів у вигляді заробітної плати.

Тож, оскільки скасовано утримання єдиного внеску із заробітної плати найманих працівників, то під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суми страхових внесків, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності, передбачених пунктом 164.6 статті 164 Податкового кодексу України, але без зменшення на суму єдиного внеску. При цьому доходи у вигляді заробітної плати оподатковуються за ставкою 18 відсотків.

Чи є об’єктом оподаткування ПДФО сума витрат на придбання електронного квитка, якщо відряджена особа не надає роботодавцю посадковий талон?

— У такому разі сума відшкодованих особі у встановленому законодавством порядку витрат на придбання електронного квитка є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Чи потрібно здійснювати перерахунок раніше утриманого військового збору з доходів у вигляді процентів, нарахованих на депозитний вклад, але не виплачених у зв’язку з достроковим розірванням депозитного договору?

— У разі дострокового розірвання депозитного договору (депозиту) податковий агент проводить перерахунок сум військового збору, утриманого з такого доходу.

Яким чином оподатковуються ПДФО доходи, отримані фізичною особою від іншої фізичної особи?

— Фізична особа, яка протягом звітного календарного року отримує доходи за надані послуги від іншої фізичної особи, зобов’язана включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також нарахувати й сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 18 відсотків.

Виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності оподатковуються військовим збором?

— Виплати по листках непрацездатності (оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця і допомога з тимчасової непрацездатності) з метою оподаткування військовим збором прирівнюються до заробітної плати.

Чи є об’єктом оподаткування ПДФО вихідна допомога у зв’язку із звільненням працівника, зокрема при виході на пенсію?

— Вихідна допомога в такому разі оподатковується за ставкою 18 відсотків.

Пенсії фізичної особи підлягають оподаткуванню військовим збором?

— Якщо сума пенсії (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує у 2016 році 10740 грн, то частина такого перевищення є об’єктом оподаткування військовим збором.

Водночас пенсії, призначені учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», військовим збором не оподатковуються.

Підготувала Валентина ДЕВЛИШ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини