Вільне життя

У ТНПУ репрезентували «Найкращу книгу Форуму-2016»

24 жовтня у Тернопільському національному педагогічному університеті ім. В. Гнатюка відбулася зустріч-презентація з письменницею, науковцем Іриною Іванкович. Уродженка Тернопільщини презентувала двотомне видання «Патріарх Йосиф Сліпий і красне письменство». До речі, авторка увійшла в число переможців премії «Найкраща книга Форуму-2016».

14874865_283571615370456_1062645002_nЗахід організували Релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» США спільно з факультетом філології та журналістики ТНПУ.

Зі вступним словом до студентства і гостей звернувся синкел з питань стратегії і розвитку Української греко-католицької церкви Тернопільсько-Зборівської архиєпархії о. Віталій Козак. ««Небагато українська історія налічує особистостей, котрі представляють народ, — наголосив о. Віталій. — І Патріарх Йосиф є унікальним зразком незламності духу й відданості покликаній справі. Тому він завжди притягатиме до себе увагу митців різної спрямованості. У лютому 2017 року українці відзначатимуть 125-ліття від дня народження Патріарха Йосифа на загальноцерковному й загальнонаціональному рівнях. Тож сьогоднішня презентація — лише початок заходів, присвячених життю та діяльності преподобного Патріарха».

Презентація двотомника авторка провела у формі літературно-історичної дискусії. Ірина Іванкович розповіла про етапи роботи над томами, структуру кожної книги.

— В історичній та релігійній періодиці ми зазвичай зустрічаємо характеристику Патріарха Йосифа як людини аскетичної, вольової, суворої та непохитної в рішеннях, — зауважила письменниця. — Насправді ж мало хто знає, що Йосиф Сліпий був людиною винятково ніжною, талановитою, щиросердною, люблячою, чутливою до краси духовної. Саме тому багатогранна постать Патріарха настільки привернула мою увагу. Упорядковуючи за кордоном його архіви документів, я натрапила і на його рукописи. Віднайшла багато поезій і отця, й інших митців. Розпочала роботу над першим томом у 2011-му, і завершила лише через три роки».

Присутні переглянули відеоролики із записом вибраних поезій з аудіокниги «Сидячи на санях…» у виконанні народного артиста України Богдана Козака. На завершення презентації начальник управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей Тернопільської облдержадміністрації Ігор Кульчицький висловив подяку Ірині Іванкович за її ґрунтовне дослідження.

У свою чергу авторка вручила кілька подарункових комплектів двотомника «Патріарх Йосиф Сліпий і красне письменство», до якої увійшла і книга-додаток «Покликаний» (антологія літературних творів, присвячених митрополиту Української греко-католицької церкви Андрею Шептицькому).

Довідка

Перший том «Патріарх Йосиф Сліпий і красне письменство» – це двомовне (українсько-англійське) наукове дослідження літературних видноколів Йосифа Сліпого, впливу літератури на формування його особистості й гомілетичного стилю. Авторка подає хронологічно систематизований аналіз поглядів Патріарха на давню українську й діаспорну літературу, а також висвітлює його думки про о. Маркіяна Шашкевича, Тараса Шевченка, Івана Франка.

Другий том під назвою «Сидячи на санях…» – це нова антологія літературних творів, присвячених Блаженнійшому Йосифові, що їх зібрала й упорядкувала Ірина Іванкович. Книга є уже не науковим, а літературним трактатом про життя й особу Патріарха. Зібрані в ній публікації поезія та проза написані в Україні, США, Канаді, Великобританії, Польщі, Аргентині й Австралії. В різний час вони були попередньо друковані в материкових та діаспорних часописах або ж виходили окремими публікаціями, копії яких зберігаються в Центрі студій спадщини Блаженнійшого Йосифа. В антології надруковано п’ять десятків поезій, близько сорока українських материкових і діаспорних авторів, пісні, прозові твори, сценарії, поезії польською та іспанською мовами із супутніми перекладами, уривки з англомовного роману Мориса Веста «Постоли рибалки».

Книги доповнено репродукціями картин відомого маляра Юрія Гури та аудіодиском із записом вибраних поезій у виконанні народного артиста України, лауреата національної премії ім. Т. Шевченка Богдана Козака.

Анна СЕМЕНКІВ,

студентка ІІ курсу факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото Христини ЛУЦИК,

студентки ІІ курсу факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини