Вільне життя

У Європу — не з тих дверей

Для того, щоб непопулярний закон був сприйнятий суспільством відносно спокійно, потрібно час від часу його обговорювати — народ має звикнути до думки про те, що тільки його самопожертва врятує державу. Як-от з пенсійним законом, тема якого мусується владою вже кілька місяців, а останніми днями — дуже активно, бо, мовляв, Міжнародний валютний фонд вимагає…

Йдеться у цьому контексті не про що інше, як про підвищення пенсійного віку. Тема дражлива, адже українців укотре хочуть «запустити» в Європу не з тих дверей: ціни, тарифи, вік виходу на пенсію — як у Європі, а зарплатня, пенсія, рівень і тривалість життя — як у країнах третього світу. Кивають на МВФ, хоч ця організація зазвичай не конкретизує, як саме держава має викручуватися, щоб збалансувати чи то держ–бюджет, чи бюджет Пенсійного фонду. МВФ дає гроші й хоче бути впевненим, що вони повернуться. А в Пенсійному фонді — величезна діра: цього року дефіцит у бюджеті сягнув 145 мільярдів гривень. Щоб виплачувати пенсії, кошти беруть із держбюджету, де також негусто.

Днями міністр фінансів Олександр Данилюк заявив: «До кінця року ми повинні визначитися з моделлю пенсійної реформи. Вона може в себе включати, зокрема, поступове підвищення пенсійного віку». Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко поспішив заспокоїти народ. «З огляду на весь цей шум, який нині знову піднімається в ЗМІ, я хочу ще раз чітко заявити: ні в меморандумі з МВФ, ні в уряді про підвищення пенсійного віку на сьогодні не йдеться», — сказав він і нагадав, що бере участь у переговорному процесі з МВФ із 2005 року й на всіх перемовинах порушувалося питання підвищення пенсійного. «Але ми ні в 2005-му, ані в 2008 році не підвищували пенсійний вік. Підняли його Янукович з Азаровим у 2011 році», — заявив Розенко. Він запевнив, що розглядатимуть питання про підвищення пенсійного віку тільки в перспективі, коли зросте рівень і якість життя українців, «різко збільшиться тривалість життя в країні».

Нині українці мають у середньому 63 долари пенсії, а живуть на «заслуженому відпочинку» чоловіки 6,3 року, жінки — 21,1. У Білорусі середня пенсія становить 134 долари США, чоловіки живуть на пенсії 5,6 року, жінки — 20,9 року. До речі, президент Лукашенко 11 квітня цього року підписав указ про підвищення пенсійного віку на три роки. До цього чоловіки виходили на пенсію в 60 років, а жінки — в 55. У Польщі середня пенсія 413 доларів. На пенсії чоловіки живуть 8,2 року, жінки — 20,9. Чоловіки тут виходять на пенсію в 65,4 року, а жінки — в 60,4. Поступово до 2040-го року і чоловіки, і жінки, будуть виходити на пенсію в 67 років. Розмір пенсії в цій країні сягає 60% від середньої заробітної плати (в Україні — 35%). У США в середньому пенсіонери отримують 1200 доларів, а живуть на пенсії: чоловіки — 11,9 року, жінки — 16,5. Тут пенсіонери отримують приблизно 44% від своєї зарплати. Тим, хто заробляв мало, держава доплачує до рівня мінімальної пенсії (733 долари на людину, 1100 — на подружню пару). Тож звідси, очевидно, проглядаються і наші перспективи. Тим паче, що відомо: нині на одного працюючого припадає один пенсіонер.

Напевно, щоб не шокувати й без того збуджене українське суспільство, уряд поступово звужує можливості для працюючих раніше вийти на пенсію, зокрема вже зменшив кількість тих категорій громадян, які мали право на це. Розглядається також можливість підвищити критерії отримання мінімальної пенсії, а це означає, що може бути збільшений потрібний трудовий стаж. За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охрименка, ідея в тому, що «той, хто відпрацював 35 чи 40 років, — добре, хто не відпрацював, — до побачення». Це можуть зробити, щоб не зачіпати сам пенсійний вік. А проблема в тому, що виникне небезпека для осіб, які не працювали якийсь час або працювали нелегально: не буде трудового стажу — не буде права на пенсію. Є ще один варіант, каже експерт, пенсійний вік поступово підвищать до 63 років. Наголошу, що це — тільки обговорення і поки ніяких таких змін у пенсійному законодавстві немає.

А щоб зрозуміти, що з такою зарплатнею, яка нині в нас, якщо виходитимемо на заслужений відпочинок навіть у 70 років, гідної пенсії не отримаємо. За інформацією головного управління статистики в області, середня номінальна заробітна плата штатного працівника в серпні 2016 р. становила 3727 грн, що на 25,8% більше, ніж у серпні 2015 р. Добре, що більше, але 35 відсотків від цієї суми (пенсія) — всього 1304,45 грн. А це менше ніж прожитковий мінімум на особу, що становить до 30 листопада 1399 грн, а з першого грудня — 1544 грн.

Валентина БАЦА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини