Вільне життя

Лілія ВОЛЯНЮК: «Первинні документи зберігаються»

Доволі цікавою виявилася одна з останніх традиційних гарячих ліній Тернопільської ОДПІ. Заступник начальника управління — начальник відділу контрольно-перевірочної роботи Лілія Волянюк спілкувалася з охочими на тему прав та обов’язків як платників, так і податківців. 

— Підприємця з другої групи спрощеної системи оподаткування цікавить, для чого зберігати облікові документи по доходах, коли податок однаковий для заробітку і в десять, і в сто тисяч гривень.

— Щонайменше через вимоги двох важливих законодавчих документів. Стаття 19 Господарського кодексу гласить, що всі суб’єкти господарювання зобов’язані вести первинний облік результатів своєї роботи, складати і подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом. А стаття 44 Податкового кодексу зобов’язує платників податку вести облік доходів, витрат й інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування та податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згадані документи ви зобов’язані зберігати  не менше 1095 днів із дня подання податкової звітності. Адже у випадках, передбачених законодавством, податкова інспекція  може звернутися з письмовою вимогою надати первинні документи з обліку доходів чи інші документи, пов’язані з обчисленням та сплатою податків. Не забудьте також, що за незбереження приватними підприємцями первинних документів Податковим кодексом передбачені штрафні санкції: від 510 гривень за перше порушення до 1020-ти — за повторне. Причому наголошу: немає різниці, яку групу спрощеної системи обрав підприємець.

— Із сестрою, яка нині мешкає на Київщині, ми підприємці. Тож на виробничу тематику теж є спільні теми для бесіди. Розповіла, для прикладу, що податківець прийшов перевіряти їхній швейний цех тільки зі скеруванням на проведення перевірки. А на вимогу пред’явити службове посвідчення дістав… посвідчення водія. Хіба це правомірно?

— Справді, умови і порядок допуску посадових осіб податкової інспекції до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок чітко прописані в статті 81 Податкового кодексу. Окрім скерування на перевірку, обов’язковим є і пред’явлення копії наказу про її проведення. Причому в обох зазначаються дата видачі, найменування контрольного органу, реквізити наказу, прізвище, ім’я, по батькові підприємця, мета, вид перевірки, підстави, дата початку та її тривалість, посада і прізвище посадової особи, що її проводитиме. А в копії наказу має бути зазначений ще й період діяльності, який перевірятиметься. До того ж обидва документи є дійсними тільки за наявності підпису начальника або заступника начальника податкової інспекції, скріпленого печаткою.

Маєте ви слушність і в тому, що службова особа в обов’язковому порядку повинна пред’явити службове посвідчення. Хоча би тому, що в Податковому кодексі про пред’явлення інших документів не йдеться. І, коли хоч один із згаданих документів не пред’являється або оформлений з порушенням вимог, маєте вагомі підстави для недопущення посадової особи до перевірки.

— Чи є порушенням, коли касовий апарат роздруковує чек зі старою адресою?

— Безперечно. Відповідно до рішення органу місцевого самоврядування про перейменування вулиці підприємець зобов’язаний провести зміни в своїх установчих документах та документах на приміщення. А вже після внесення змін до них потрібно перереєструвати і касовий апарат. Порядок реєстрації та застосування РРО передбачає, що протягом п’яти робочих днів, що настають за днем, коли виникли зміни, до податкової інспекції за місцем реєстрації касового апарата необхідно подати реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» та із зазначенням причини.

А вже після отримання оновленого реєстраційного посвідчення з новою адресою підприємцю необхідно перепрограмувати касовий апарат для того, щоб він видавав «правильний» чек. Здійснюючи перевірку діяльності підприємця, наші фахівці стовідсотково побачать це порушення. В разі відсутності в касовому чеку хоча би одного з обов’язкових реквізитів, його прирівняють до нерозрахункового. За перше порушення буде оштрафований на одну гривню, за друге та кожне наступне — в розмірі ста відсотків від суми в чеку. Саме такі покарання прописані в пункті 1 статті 17 Закону про РРО.

Фото відділу організації роботи Тернопільської ОДПІ

Loading...

Про автора

Богдан Дікальчук

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини