Вільне життя

Свій халат ближче до тіла. Деякі громади області відмовляються фінансувати районні лікарні

Поки в мас-медіа керівництво області звітує про успіх децентралізації, з’являються її «червиві плоди». На Підволочищині працівники районної лікарні другий місяць не можуть дочекатися зарплати й розрахуватися за енергоносії: Скалатська громада не профінансувала повністю свою частку, яка йде на утримання медичного закладу. Схожі проблеми виникли й у кількох інших райцентрах.

«Від початку цього року нам затримують зарплату. Також не виплачують гроші на оздоровлення. Коли ми звернулися в бухгалтерію за роз’ясненням, нам сказали, що громади не хочуть виділяти гроші, хоча хворі з цих громад звертаються до нас по допомогу й ми їх обслуговуємо, — звернулася з листом до редакції працівниця лікарні Валентина Гурин. — На початку вересня колектив оголосив акцію протесту. Медпрацівники звернулися в районні адміністрацію і раду. Голова райради сказав — у них таких коштів немає, а гроші до лікарні мають надходити від громад. Впливу на голів, кажуть у районній раді, не мають, бо фінансування йде з Києва напряму. Тож громади на свій розсуд визначають: давати гроші на лікарню чи ні».

Конфлікт довкола фінансування Підволочиської районної лікарні, вочевидь, вщухне хіба за наказом Феміди. Нині медичний заклад подав позов до суду на Скалатську громаду. Вона, за словами очільника лікарні Петра Маховського, єдина з громад у районі, яка відмовилася давати свою частку на утримання закладу. Мовляв, на її території є Скалатська лікарня, тож нащо витрачати кошти на «районку»?

Поки редакція очікує відповідь на інформаційний запит, надісланий керівництву громади, інцидент прокоментували керівники лікарні, фінансового відділу Підволочиської РДА та департаменту охорони здоров’я обласної держадміністрації.

«Скалатська громада переказала нам на цей рік близько 200 тисяч гривень, хоча мала б дати понад півтора мільйона, — каже головний лікар Підволочиської районної лікарні Петро Маховський. — Ми їм говорили: ваші люди лікуються в нас, а послуги затратні. Пацієнтів зі Скалата приблизно 40 відсотків від загальної кількості пацієнтів лікарні. А депутати громади кажуть, що мають свою лікарню, тож залишають кошти на неї».

Частково ситуацію вдалося владнати за підтримки інших громад району. «З ними ми домовилися, що вони вирівнюють співфінансування, — каже Петро Іванович. — Колись як було: 70 відсотків коштів, виділених на медичну галузь, давали на вторинну меддопомогу (в нашому випадку — лікарню), а 30 — на первинну. Нині ж громади собі полишали по 36-40 відсотків на «первинку».

«Проблема в тому, що в законодавстві чітко не прописано, яку частину громада має лишити собі на утримання первинної медицини, а яку віддати на утримання лікарні, — пояснює тимчасово виконувач обов’язків начальника фінансового управління Підволочиської райдержадміністрації Сергій Гнида. — На початок 2016 року лікарня понад три місяці не була забезпечена коштами (правда, цьогоріч держава виділила на наш район на два мільйони гривень субвенції менше, ніж торік). Наразі працівникам заплачено лиш аванс за вересень. Щомісяця на зарплату потрібно майже 1,3 млн грн, у лікарні ж мають 900 тисяч. У результаті заборгованість зростає. Станом на перше листопада 2016-го вона становить 1,265 мільйона плюс 187,5 тисяч — це перерахування податків у Пенсійний фонд».

У департаменті охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації такий процес вважають… закономірним. Очільник відомства Володимир Богайчук зауважує — громади нині отримали право розпоряджатися коштами й визначати, який медичний заклад їм потрібно фінансувати, на яку суму, а який — ні. «Ми на цей процес не впливаємо, — наголошує пан Володимир. — Можемо хіба давати громадам рекомендації, а вони вже вирішуватимуть, прислухатися їм чи ні».

Не на диктофон представники виконавчої гілки влади кажуть — недофінансування лікарень є чи не в кожному районі. Ситуацію можна було би владнати, перевівши «районки» на обласний бюджет. Однак ідея залишилася ідеєю. На медичні заклади, які потрапляють під маховик реформ, чекають нелегкі випробування: безгрошів’я, скорочення і навіть закриття.

Схожа ситуація з фінансуванням районних лікарень і в інших районах області. Так, на «милість» Мельнице-Подільської громади очікує Борщівська районна лікарня. Гроші, за обіцянками, мають надійти у четвертому кварталі цього року. Не солодко і Чортківському центральному медзакладу. У Бучачі районна лікарня, за словами керівництва закладу, наразі ні копійки не отримала від єдиної в районі Золотопотіцької громади.

Хороший приклад показала Теребовля — тут на початку року громади домовилися, хто скільки має виділити коштів на лікарню. Тож нині фінансування триває без збоїв.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Віра Перун

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини