Вільне життя

Чи маю право на земельну частку (пай)?

Прошу відповісти на сторінках газети на два моїх запитання про земельний пай. Моя дружина працювала в колгоспі з 1950 року. З 1974-го по 1988 рік працювала в тому ж селі й в тому ж колгоспі кіномеханіком. Окрім цієї роботи, щороку вона обробляла півділянки цукрових буряків. З колгоспом договору не розривала. Земельні ділянки (паї) розподіляли майже таємно. Вона нічого не знала. Чи має вона право на земельну ділянку (пай)? І друге запитання. Я працював у цьому ж колгоспі завідувачем клубу з 1951-го по 1997 рік. Обслуговував односельчан агітбригадами, концертами, виставами… Чи маю я право на земельну частку (пай)?


Нещодавно з’ясувалося, що при розподілі землі (паїв) з резервного фонду було виділено працівникам соціальної сфери 78 гектарів. Тепер та земля розподілена не за призначенням. До кого мені звернутися?
Ілля Іванович, пенсіонер.
Теребовлянський район.

На запитання Іллі Івановича відповідає завідувач сектору взаємодії зі ЗМІ та громадськістю Держгеокадастру в області Галина Стецько.

Щодо першого запитання: законом визначене коло осіб, які мають право на земельну частку (пай). Згідно зі ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право на земельну частку (пай) мають такі категорії осіб:

1) колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай);

2) громадяни-спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом;

3) громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай);

4) громадяни України, евакуйовані із зони безумовного відчуження або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися із територій, які зазнали радіоактивного забруднення і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонерами з їх числа, які проживають у сільській місцевості;

5) громадяни, право на земельну частку (пай), яких встановлене судом.

Для забезпечення реалізації права на земельну частку (пай) власник земельної частки (паю) зобов’язаний підтвердити наявність такого права.

Щодо надання земельної ділянки, то якщо ви хочете отримати безоплатно у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства, садівництва, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, потрібно подати клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельно кодексу. В клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) і документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Підготувала Валентина ДЕВЛИШ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини