Вільне життя

ПОТОПАЮТЬ У СМІТТІ

Стихійні сміттєзвалища в селах України — не новина. Гори мотлоху, серед якого пластмаса, поліетилен, ганчір’я, батарейки, ртутні лампочки та багато іншого. Більшість селян зазвичай мириться із таким сусідством, ба більше, сама викидає туди непотріб.

У селі Великих Гаях, що в Тернопільському районі, ситуація ще цікавіша: у лісосмузі своє сміттєзвалище, а в іншому кінці села — великодній «подарунок». Невідомі висипали декілька вантажівок сміття біля житлових будинків. Селяни побачили його, коли повернулися до своїх осель після Великодніх свят. Припускають, що відходи привезли із цвинтаря, оскільки серед усього непотребу чимало лампадок, пластикових квітів та вінків.

Жителька цього села Надія Шанюк, обурюється, що хтось таким нахабним способом посмів висипати сміття прямо біля будинків. Каже, що й без того ситуація зі сміттям в їхньому селі критична.

— Це неприпустимо, — обурюється пані Надія. — Окрім того, що в нас величезне неконтрольоване сміттєзвалище за лісом, то хтось висипав сміття ще й при в’їзді у Великі Гаї. Ми намагаємося розвивати наше село, тому не можемо залишатися осторонь цієї проблеми і бути байдужими. Вважаємо, що місцева влада повинна зайнятися цим питанням й організувати систему збору та утилізації сміття.

Голова сільської ради Великих Гаїв Олег Кохман, каже, що сміття, яке висипали невідомі біля житлових будинків, уже прибирають. А звалище, яке розміщене за селом, люди зробили самі, оскільки вивозять туди непотріб. Він також зауважив, що в селі налагоджено централізований вивіз сміття.

На думку жителя Великих Гаїв Володимира Головача, сільський голова повинен взяти на контроль цю ситуацію.

— Потрібно закласти в бюджет села кошти на очищення Великих Гаїв від сміття, — зазначає Володимир Головач. — Треба позбутися стихійних звалищ: організувати техніку, людей, зібрати та перевезти сміття на спеціально відведені для цього місця. Надалі — налагодити та забезпечити контроль над утилізацією сміття. Люди готові оплачувати послуги за вивіз непотребу зі своїх господарств. Слід проводити роз’яснювальну роботу, виховувати екологічну культуру ще зі школи. Церква також завжди охоче долучається до роботи з громадою.

Щоб розв’язати проблему раз і назавжди й розробити комплекс заходів, питання утилізації сміття жителі села планують винести на сесію сільської ради.

Допоки ж у Великих Гаях розв’язують проблему, стихійне сміттєзвалище розростається, а гори мотлоху перетворюються на небезпечні сполуки, що просочуються в землю та воду й отруюють людей.

Жителі села готові співпрацювати із сільською радою. Та чи готова вона вирішити питання чистоти села на належному рівні? Селяни і журналісти газети контролюватимуть ситуацію.

На фото авторки: сміттєзвалище у Великих Гаях.

Loading...

Про автора

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини