Вільне життя

КРЕДИТ ПІД ЗАСТАВУ КВАРТИРИ

13 червня 2008 р. банк надав мені кредит на суму 40 тис. 300 дол. США під заставу двокімнатної квартири, яку я того дня купила за ці кошти. Тоді на моєму утриманні було двоє неповнолітніх дітей. Я їх залишила з родичкою, а сама подалася за кордон на заробітки. Час минав, мої діти підростали, я поступово повертала борг. По квітень 2017 р., тобто упродовж дев’яти років, мені вдалося сплатити банкові близько 51 тис. дол., що підтверджено відповідними квитанціями. Я вважала, що мої розрахунки з банком на стадії завершення, і звернулася туди з цього приводу. Отримала роз’яснення, що цей злощасний кредит обійдеться мені десь у 120 тис. дол. Сюди входять основна сума кредиту, проценти за користування ним, платежі за надані супутні послуги та ін. Шляхом нескладних підрахунків дійшла висновку, що маю пожертвувати бідному банкові ще близько 69 тис. дол. (120000 мінус 51000), тобто за кожен позичений долар я повинна повернути банкові три долари.

Раніше я ніколи не стикалася з подібними ситуаціями. Підписала договір про надання мені споживчого кредиту, не зовсім розуміючи його зміст. Там багато незрозумілих формулювань, спеціальних термінів. Текст договору викладений на восьми сторінках і дуже дрібним шрифтом.

Тепер я залишилася без роботи і без грошей. Платити нічим. Мої діти стали студентами. Боюся, щоб банк не збільшив розмір процентної ставки і не забрав у нас заставлену квартиру. Іншого житла ми не маємо. Що робити?

Н. Й. ПАВЛИК.
м. Тернопіль.

Кредитор має право в разі невиконання боржником зобов’язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна. Іпотекою є застава нерухомості, що залишається у володінні заставодавця (статті 572, 575 Цивільного кодексу).

У разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов’язання кредитор має право задовольнити свої вимоги за основним зобов’язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки (статті 12, 33 Закону «Про іпотеку»).

Не може бути примусово стягнута (відчужена без згоди власника) квартира, яка вважається предметом застави (іпотеки), якщо така квартира забезпечує виконання громадянином України (позичальником або майновим поручителем) його зобов’язань за споживчими кредитами, наданими йому в іноземній валюті, та за умови, що ця квартира використовується як місце постійного проживання позичальника чи майнового поручителя і вони не мають у власності іншого житла, а загальна площа квартири не перевищує 140 кв. метрів.

Наведені тимчасові обмеження встановлені Законом «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» від 3 червня 2014 р.

№1304-VII. Якщо ви підпадаєте під дію цього мораторію, то кредитор має право: надсилати вам вимоги, подавати позови до суду, отримувати судові рішення, вчиняти нотаріальні написи, виконувати інші передбачені законом дії, спрямовані на отримання виконавчого документа. Але сам виконавчий документ не може бути пред’явлений до виконання.
Якщо кредитним договором установлений обов’язок позичальника повернути борг частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини кредитодавець, тобто банк, має право вимагати дострокового повернення частини позики і сплати процентів (статті 1050, 1054 Цивільного кодексу).

З вашого листа і копій доданих до нього документів вбачається, що ви зобов’язалися щомісячно погашати основну суму кредиту і платити протягом перших 30 днів 13,5 процента річних за користування кредитом. Потім розмір процентної ставки підлягає перегляду кожного наступного місяця. Останній платіж був здійснений вами у квітні 2017 р., але борг перед банком залишився.

Максимальний розмір процентів за користування кредитом не повинен виходити за межі розумного. Відповідно до пункту 6.1 укладеного договору ви маєте право звернутися до банку із заявою про зменшення розміру процентної ставки та про перенесення термінів погашення заборгованості у зв’язку з тимчасовими фінансовими ускладненнями: втратою роботи, відсутністю коштів і т.п. Лист повинен бути рекомендованим.

Суд може визнати недійсним (повністю або частково) договір про надання споживчого кредиту, якщо він містить несправедливі умови, які порушують принцип добросовісності, призводять до істотного дисбалансу договірних прав та обов’язків сторін, завдають шкоди споживачеві, був порушений порядок надання йому інформації про отримання кредиту.

Текст наданої вами копії договору споживчого кредиту насправді викладений дрібним шрифтом і містить багато формулювань, які можна тлумачити неоднозначно. В цьому документі майже не згадуються обов’язки банку — здебільшого йдеться про його права. Щодо позичальника — то все навпаки. Як правило, такі прийоми використовують шахраї. Щоб приховати істинний зміст договору від громадськості і правоохоронних органів, його пунктом 10.6 вас зобов’язали не розповсюджувати цю інформацію без попередньої письмової згоди банку. Тому в цій консультації не вказуються назва банку-кредитора, номер його відділення у Тернополі, прізвище керівника.

Перед зверненням до суду вам варто перевірити, чи правильно банк нарахував проценти за кожен місяць користування кредитом і встановив суми щомісячних платежів. Але це вже робота бухгалтера.

І насамкінець. До юриста краще звертатися перед укладенням таких договорів.

Орест ЗВАРИЧ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини