Вільне життя

Ухилення від сплати аліментів

Що робити, якщо один з батьків не платить аліментів на утримання неповнолітньої дитини і не має майна, на яке можна було би накласти стягнення?

ІВАННА Ш.
Тернопільський район.

Якщо рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення, то дітям призначається тимчасова державна допомога. Така допомога призначається і виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації. Для цього одержувач подає вказаному управлінню такі документи: заяву за установленою формою, копію свідоцтва про народження дитини; довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини та одержувача; рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів; довідку державної виконавчої служби про факт несплати аліментів протягом шести місяців. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги. Розмір тимчасової допомоги — 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку. Одержувач аліментів має право знайомитися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти клопотання, брати участь у провадженні виконавчих дій, оскаржувати бездіяльність державного виконавця та ін. Скаржитися можна – аж до міністра юстиції або до суду.

Це передбачено Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабміну від 22 лютого 2006 р. №189.

Починаючи з першого травня 2017 р. прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років — 1426 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років — 1777 гривень.

При виникненні заборгованості з вини платника аліментів їх одержувач має право на стягнення неустойки(пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення (частина 1 статті 196 Сімейного кодексу).
Якщо ухилення від сплати аліментів є злісним, то це вже злочин, за який статтею 164 Кримінального кодексу передбачене кримінальне покарання — аж до обмеження волі.

Про злісний характер ухилення можуть свідчити його тривалість, систематичність, ігнорування винною особою неодноразових звернень потерпілого чи офіційних попереджень з боку державного виконавця. Розмір заборгованості вирішального значення не має.

Орест ЗВАРИЧ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини