Вільне життя

Читали?

ЧОГО БРАКУЄ, НА ТЕ НЕ ЙДУТЬ. За словами міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, найбільше заяв абітурієнтів було подано на філологію, здебільшого — на іноземну. «Люди прагнуть вивчати іноземні мови і це, в принципі, правильно», — зазначила міністр. На другому місці за популярністю — право, потім — менеджмент, медицина, комп’ютерні науки, туризм. Далі йдуть педагогіка, психологія, економіка та інженерія програмного забезпечення. «А найменш популярні спеціальності, — сказала міністр, — це богослов’я, гідроенергетика, релігієзнавство, суднобудування, деревообробні та меблеві технології, атомна енергетика, гідротехнічне будівництво, водна інженерія. Тобто технологічні спеціальності, які нам дуже потрібні, є в цьому переліку непопулярних».

* * *

ЗНО БЕЗ РОСІЙСЬКОЇ. З предметів зовнішнього незалежного оцінювання у 2018 році виключили російську мову. Такої дисципліни немає у затвердженому наказі Міністерства освіти та науки України. Як показує звіт, на ЗНО з російської мови у 2017-му зареєструвалися лише 3381 особа (1,4% від загальної кількості учасників ЗНО). Найпопулярнішою російська мова була в Донецькій області, але й там невеликий відсоток: лише 6,63% випускників захотіли скласти тестування з цієї дисципліни. Найменше охочих скласти російську мову було на Івано-Франківщині — 0,12%. Найвищі бали ЗНО (195—200) за російську мову цьогоріч отримав лише 21 учасник тестування.

* * *

СЛОВАКИ УКРАЇНЦІВ РОЗУМІЮТЬ. Генконсул Словацької Республіки в Ужгороді Мирослав Мойжіта заявляє: закон про освіту не утискає прав словаків в Україні! «Людина повинна знати мову тієї країни, де живе, — каже генконсул. — Про це, власне, і йдеться у новому українському законі про освіту. І я з ним повністю згоден. По-перше, це внутрішні справи України і її право на збереження та пропаганду своєї мови у своїй державі. По-друге, цей закон ніяк не шкодить словакам, котрі живуть в Україні. І по-третє, Словаччина не бере участі у мовних чи якихось інших конфліктах в Україні».

* * *

А ТИМ ЧАСОМ… У 2009 році Словаччина з понад 5-мільйонним населенням, серед якого 500 тисяч етнічних угорців (менш ніж 10% населення країни) ухвалила закон про державну мову (словацьку), який передбачав штраф до 5000 євро за використання мов національних меншин у державних структурах! При цьому йдеться про випадки, коли національна меншина становить менш ніж 20% місцевого населення! Щоправда, 2011 року штрафи щодо неволодіння державною мовою зменшили удвічі (до 2500 євро).

* * *

ЩЕДРИЙ ВРОЖАЙ. Незважаючи на складні погодні умови, аграрії України зберуть цього року 63 мільйони тонн зерна. Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк. Цьогорічний показник трохи менший за торішній (65,95 мільйона тонн), але теж доволі високий. На думку урядовця, він дає підстави сподіватися, що ціни на хлібобулочні вироби, гречку та інші продукти борошномельного та круп’яного виробництва знизяться. Що ж, сподіватися не шкідливо…

* * *

ПЕРШ НІЖ ЗАЙМАТИСЯ ЖУРНАЛІСТИКОЮ… Редактор львівської газети «Ратуша» Микола Савельєв стверджує: до війни не були готові ні держава, ні армія, ні журналістика. Ніхто не готував журналістів, які працюють в зоні АТО. Тож доводиться вчитися на ходу. Редактор зі Львова переконує: в умовах війни, яка йде у твоїй країні, журналіст не має права бути безстороннім. Перефразовуючи відомий вислів, він каже: «Перед тим як займатися журналістикою, визначся, де твоя Батьківщина». Росія витрачає величезні кошти на пропаганду. Україні на ці виклики треба адекватно відповідати. Навіть попри те, що бракує грошей, вважає М. Савельєв.

* * *

ХТО Б ГОВОРИВ… Дмитро Гордон через телеміст узяв інтерв’ю у сина першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова Сергія. Серед іншого запитав про його ставлення до Степана Бандери та Романа Шухевича. Сергій Хрущов сказав: «Це дуже жорстокі люди». «Навіть більше за його батька? — запитує історик та журналіст Ігор Лосєв. — Мабуть, Микита Хрущов, який підписав десятки тисяч смертних вироків (і який сам зізнався синові, що він у людській крові по саму маківку) був особою м’якою і трепетною. А розстріл робітників у Новочеркаську за наказом Хрущова — це прояв гуманізму?.. На жаль, Гордон не запитав Хрущова-молодшого, чому він і Світлана Алілуєва (дочка Сталіна), і внуки Юрія Андропова виїхали до цитаделі світового капіталізму, чому нащадки комуністичних вождів вважають за краще жити в буржуазному світі?»

За інформаціями видань RISU, «Українська правда», «Високий Замок», «День», «Газета по-українськи».
Д. ВІТЮК, бібліотекар.
м. Тернопіль.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини