Вільне життя

Зачароване коло

Правова система держави функціонує завдяки інституту відповідальності. Є відповідальність — є порядок, нема її — настає хаос. Якщо панує право, то гроші, корупційні зв’язки не мають вирішального значення. Тоді навіть чорти змушені поводитися пристойно. Але навіщо нам ці слуги Люцифера? Поговоримо краще про наші правоохоронні органи. Вони досі не відповідають своєму соціальному призначенню, оскільки не контролюються суспільством і зовсім не орієнтовані на задоволення інтересів простих людей.

ЗАЯВИ ПРО СКОЄННЯ ЗЛОЧИНІВ

У грудні 2014 р. в Тернопільський міський відділ внутрішніх справ з письмовими заявами звернулися Олег Чабан і Петро Стадник. Вони просили притягнути до кримінальної відповідальності свого знайомого, який шляхом обману заволодів їхніми грошима. Чабанові недоплатив обіцяних 1700 доларів за куплений у нього в квітні 2013 р. автомобіль. А Стаднику не повернув 2000 доларів, позичених під розписку в січні 2014 р. начебто на придбання автівки.

13 січня 2015 р. у міліцію з письмовою заявою звернувся Михайло Гева. Він повідомив, що згаданий чоловік пообіцяв  продати йому за 20000 доларів престижну іномарку. Гева при свідках передав так званому продавцеві вказану суму, однак бажаного автомобіля не діждався, як і повернення грошей.

Чабан, Стадник і Гева у своїх заявах стверджували, що зловмисник став уникати зустрічі з ними після отримання коштів, змінив номери мобільних телефонів. Вони вказали ім’я, прізвище та адресу новоспеченого Остапа Бендера. Але щоб не порушувати закон, не будемо наводити цих даних у статті. Обмежимося іменем великого комбінатора — Остап.

РОЗГЛЯД ЦИХ ЗАЯВ ПРАЦІВНИКАМИ МІЛІЦІЇ

За заявою Геви 14 січня 2015 р. у Тернопільській міській міліції відкрили кримінальне провадження за частиною 2 статті 190 Кримінального кодексу (шахрайство). Досудове розслідування доручили слідчому В. М. Заблоцькому. Допитали Остапа. Він пояснив, що кілька разів позичав у Геви гроші. Всього набралося 160 тис. грн. Однак цей борг повернув. Заперечив, що обіцяв Геві продати автомобіль і за це брав у нього гроші.

Заяви Чабана і Стадника були фактично проігноровані. Кожен з них отримав повідомлення начальника міліції П. М. Гукалюка та висновок співробітника кримінального розшуку О. І. Рубленника від 30 грудня 2014 р., що в діях Остапа відсутній склад злочину. Його навіть не опитали.

Після скарг Чабана і Стадника  начальнику головного управління Національної поліції в Тернопільській області (далі — ГУНП) згадані висновки п. Рубленника були 14 березня 2016 р. скасовані, а заяви скаржників приєднані до матеріалів кримінального провадження, відкритого за заявою потерпілого Геви.

ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ

Про наслідки досудового розслідування цього кримінального провадження та про його оцінку потерпілими йдеться в їхніх п’яти скаргах, спрямованих із лютого по грудень 2016 р. у ГУНП, тернопільські обласну та місцеву прокуратури.

Чабан, Стадник і Гева повідомляли, що з часу вчинення вказаних злочинів минуло два-три роки. Досудове розслідування фактично не проводиться, щоб зловмисник міг уникнути кари за скоєне. Бездіяльність правоохоронців може бути наслідком їх підкупу з боку Остапа. Його шахрайські дії мали системний характер, а обман при шахрайстві може мати місце навіть тоді, коли зловмисник позичив гроші з метою не повертати борг. Це кримінальне провадження не належить до дуже складних, вистачає свідків, не треба проводити судових експертиз чи слідчих експериментів. Скаржники просили захистити їхні права та притягнути до відповідальності не лише слідчого, а й працівників міліції (поліції), які проігнорували перші заяви Чабана і Стадника.

На свої скарги отримували відповіді, що кримінальне провадження передали іншому слідчому — М. М. Шереметі, підготовлені письмові вказівки, хід досудового розслідування дуже контролюється, а про його наслідки повідомлять скаржникам. Однак таких повідомлень вони не діждалися.

У липні 2017 р. Чабан, Стадник і Гева, а також автор цієї статті (їхній представник) ознайомилися з матеріалами кримінального провадження і виявили, що повідомлення про підозру не складене, не вручене Остапу, він не заарештований, не оголошений у розшук, а два епізоди шахрайства щодо Чабана і Стадника взагалі не розслідуються. Вони навіть не визнані потерпілими.

2 жовтня  2017 р. була подана ще одна скарга прокурору Тернопільської області та начальникові ГУНП. Але зміст отриманих відповідей майже не змінився.

ЗАМІСТЬ ЕПІЛОГУ

Чабан, Стадник і Гева на власному досвіді переконалися, що в рідній Україні при сучасній та дуже патріотичній владі їм ще довго доведеться воювати за правду. Тому вирішили шукати її за кордоном. Донедавна мали намір поскаржитися до Європейського суду з прав людини. Однак, начитавшись газет і надивившись теленовин, передумали, бо зрозуміли, що всі наші негаразди найбільше залежать від лідера «братньої» Росії. Тому вирішили звернутися до Путіна.

Орест ЗВАРИЧ.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини