Вільне життя

ДО ЯКИХ ЗМІН НАМ ГОТУВАТИСЯ У 2018-му

РІК, ЯКИЙ УЖЕ ПРИЙШОВ У НАШІ ДОМІВКИ, ПРИНІС ЧИМАЛО ЗМІН, ЯКІ ЩЕ НЕ СПОВНА ВІДЧУТНІ, АЛЕ ДАДУТЬСЯ ВЗНАКИ ЗГОДОМ — ПОРАДУЮТЬ ЧИ ЗАСМУТЯТЬ.

Щонайперше, вже з першого січня мінімальна зарплатня збільшена на 523 грн і становить 3723 грн. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць ще торік з першого грудня встановлено на рівні 1700 грн, з першого липня цього року він зросте до 1777, а з першого грудня — до 1853 грн. І це ще не все. Президент пообіцяв, що за сприятливих обставин в економіці мінімальну зарплату в Україні цьогоріч можна буде підвищити до 4100 грн. З одного боку, це добре, бо бюджетники матимуть непогані доходи, з другого — підприємці, які не мають високих прибутків, знову в шоці: шукати резерви чи закривати бізнес?

Суттєве підвищення заробітної плати чекає на педагогів — плюс 25 відсотків. За підрахунками прем’єр-міністра, це в середньому додаткові 1500 грн. Таке підвищення заплановане освітньою реформою і передбачає фіксацію надбавки за престижність на рівні 20 відсотків для всіх учителів і 30% — для кращих з них. У законі про освіту йдеться, що «посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат». Тобто з першого січня зарплатня педагога мала б стартувати з 11619 грн. Але обіцяного відомо, скільки років чекають. Тож через брак коштів у бюджеті підвищення буде поступовим і триватиме до 2023 року.

З першого січня набули чинності й зміни в межах пенсійної реформи. Зокрема, підвищили необхідний страховий стаж із 15 років до 25. Щороку мінімальний стаж буде збільшуватися на рік і до 2028-го має сягнути 35 років для чоловіків і 30 років для жінок. Для тих, хто має 60 років і 30—35 років стажу, мінімальний розмір пенсії з першого січня 2018-го становить 1489 грн.

Чимало змін підготував 2018 рік і для автолюбителів. Цьогоріч автівки з електродвигуном можна буде придбати без ПДВ, акцизу та ввізного мита, що має здешевити їх приблизно на 17 відсотків, кажуть експерти. Якщо не готові купувати машину на електротязі, з першого січня можна дешевше придбати автівку з ЄС — запрацювали нові норми щодо імпорту товарів, передбачені в межах угоди про вільну торгівлю, зокрема й автомобілів. Але для таких авто ввізне мито зменшиться в середньому на один—два відсотки.

На ремонт доріг запланували максимальну суму — 47 млрд грн. Із першого січня в Україні запрацював Дорожній фонд. Дороги місцевого значення перейшли в управління місцевої влади. А це означає, що «Укравтодор» відповідатиме лише за 50 тис. км доріг державного значення. Решта — 120 тис. — будуть підпорядковані областям з гарантованим (обіцяють) фінансуванням із Дорожнього фонду в обсязі 35 відсотків від його надходжень.

Але на добротних дорогах у населених пунктах не можна буде на авто «літати» — із першого січня максимальну швидкість руху обмежили там до 50 км/год. На окремих відрізках дороги можлива інша швидкість — там будуть відповідні знаки.

Уже «запустили» медичну реформу. Кажуть, що тепер «гроші підуть за пацієнтом». З квітня ми всі повинні обрати свого сімейного лікаря — підписати договір з медиком, в якого лікуватимемося. Із липня такі лікарі отримуватимуть дохід залежно від кількості пацієнтів. Середня ставка за одного пацієнта — 370 грн, а за малюків і пенсіонерів платитимуть більше. Сімейний лікар скеровуватиме хворого до лікарів-спеціалістів. 80% медичних послуг обіцяють залишити безкоштовними. Якщо ж звернетеся до лікаря-спеціаліста без скерування, його послуги доведеться оплачувати самотужки.

Прикордонники вже фіксують відбитки пальців правої руки тих, хто перетинає кордон з Україною. Обов’язкова така процедура для громадян 71 країни, зокрема й Росії.

Відтепер їздити українцям можна без віз лише з біометричними паспортами в Об’єднані Арабські Емірати й перебувати там до 30 діб. З початку року Японія спростила візові вимоги для наших громадян: термін дії японської візи для українців продовжили з трьох до п’яти років, а коло заявників розширили. Загалом можемо подорожувати без віз уже до 85 країн світу, якщо маємо таку можливість.

Із неприємностей: ціна на електроенергію для виробників зросла на 9,5 відсотка порівняно з груднем 2017 року. А загалом вона збільшиться на 15,6% упродовж року й зростатиме щоквартально. Хоч тарифи для населення пообіцяли не підвищувати, однак підвищення цін на електрику для виробників спровокує підвищення цін в країні загалом. Адже ціна електроенергії закладена в усіх товарах і послугах. Тож треба чекати зростання їх вартості. Щодо ціни на газ, то обіцянки не піднімати її для населення розбиваються об незрозумілі формули. Так, міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик уже заявив, що тарифи на газ і тепло для населення можуть зрости з першого квітня 2018 року, якщо підвищаться ціни на німецькому хабі. Де німецький хаб, а де Україна із газом власного видобутку… При цьому міністр зазначив, що ціни на газ і тепло цієї зими залишаться на торішньому рівні.

Розпочалася в нас і монетизація субсидій. Є вже план, який передбачає три етапи. Перший — монетизація розрахунків за субсидіями на рівні підприємств-постачальників послуг. Його запустили з першого січня. Це означає, що відтепер підприємства ЖКГ отримуватимуть субсидію з бюджету і будуть розраховуватися з постачальниками енергоносіїв «живими грішми». Другий — створення необхідної інфраструктури, єдиного реєстру та бази даних тих домогосподарств, які претендують на субсидію. Третій — монетизація субсидій на рівні домогосподарств.

Більше доведеться заробляти затятим курцям. Ставки акцизів на тютюнові вироби зростуть на 29,7 відсотка. Надалі вони зростатимуть на 20% щороку до 2024-го. В результаті сигарети оподатковуватимуть мінімально, як у ЄС — 90 євро на 1000 штук, досі — 20 євро (596,05 грн). Якщо у 2017-му пачка сигарет кoштувала в середньoму 23—24 грн, то з першого січня очікується підвищення її вартoсті в середньoму на 6 грн — дo 30.

Наближаючись до Європи, маємо поводитися із сміттям так, як це роблять там. З початку року, зокрема, заборонено захоронювати неперероблені, необроблені побутові відходи. Місцева влада має забезпечити сортування сміття за видами для його переробки та утилізації. Спалювати сміття можна лише на спеціальних, призначених для цього, підприємствах. Полігони захоронення відходів в Україні з 2018 року мають бути оснащені вагами для обліку. За порушення закону — штрафи: за захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів громадяни платитимуть 20—80 неоподатковуваних мінімумів (було 16—64 тис. грн), а посадовці та підприємці — 50—150 неоподатковуваних мінімумів (40—120 тис. грн). Якщо порушив правила захоронення відходів повторно протягом року, громадянинові світить 80—100 неоподатковуваних мінімумів (64—80 тис. грн), а от посадовці та підприємці змушені будуть сплатити аж 100—200 неоподатковуваних мінімумів (80—160 тис. грн). Чи забезпечать народ ємностями для сортування сміття — питання. А от щодо штрафів — цілком ймовірна перспектива.

Окрім цього, «Укрпошта» змінює ціни: знизила вартість деяких видів посилок — до 10 кг по області тепер коштує 20 грн (було 24), така вага по Україні — 25 грн (було 33,6). А важкі посилки подорожчали. 30 кг по області — 66 грн (було 38), по країні — 72 грн (було 48). Дорожчим стало й експрес-пересилання: 10 кг по області обійдеться в 36 грн (30), по Україні — 48 грн (42 грн).

На гривню подорожчає більшість виробленої в Україні горілки. Також зміняться ціни на шоколад, цукерки. Адже відтепер заборонено в їх виробництві використовувати ароматизатори. А це означає, що виробники, якщо захочуть назвати свою продукцію шоколадом, повинні використовувати більшу кількість натуральних інгредієнтів. Установлені такі норми вмісту какао та молока в шоколаді: темний шоколад — не менше 35 відсотків какао, молочний — від 25%, білий — від 20%, шоколадні цукерки — від 25% какао. Молока в будь-якому шоколаді — не менше 25 відсотків. З полиць магазинів зникне молоко другого сорту — найдешевше. А на ринку воно може подешевшати, бо молокозаводам мають заборонити брати на переробку домашнє молоко. До суду тепер йтимемо тільки з адвокатом: з першого січня представляти інтереси громадянина в апеляційному суді може лише адвокат.

Валентина БАЦА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини