Вільне життя

Гумор в еміграції. Як українці за границею жартували (ч.1)

В українській пресі, яка виходила у минулому столітті за кордоном, завжди знаходило собі місце дотепне слово. Еміграційна журналістика, як показав час, не жила лише важливими політичними та соціокультурними подіями в житті України і держави, в якій опинялися автори, не лише приглядалася до економічних процесів та інших серйозних напрямків. Вона також шукала можливість приперчити всю оцю серйозність жартом.

Гумористично-сатиричні видання часто з’являлися без зазначення справжніх прізвищ авторів дописів, інколи — без публікації дати й місця виходу. Зорієнтуватися хоч трішки «в часі й просторі» можна було, погортавши сторінки та ознайомившись зі змістом публікацій.

Про що і як жартували українці за границею? Пропоную читачам ознайомитися з добіркою творчих потуг гумористів і сатириків.

***

«Блазень»

(Ной-Ульм, Німеччина, 1948 р.)

«Вільні посади

До більшого приватного підприємства негайно потрібні: міністри, директори департаментів, контролери і т. п. Умови праці догідні: стала платня, забезпечена участь у прибутках, безгрішні доходи, платні безтермінові відпустки, взаємна асекурація (страхування — В. П.) на всі випадки, блискавична кар’єра, для військових — ранці з маршальськими булавами, для всіх — гонори і перші місця.

Вимагані кваліфікації: не лівіше ес-ера, не правіше ер-дека й не вище від лікарського поміщика; для знайомих — допускаються винятки».

***

«Приватний правний повірник з довголітньою практикою. Перелицьовую після останньої політичної моди конституції, компоную на замовлення — на міру і на вирост ідеології, церую стоптані політичні платформи, підношу очка в генеральних лініях.

Спеціальність — демократія.

Замовлення виконує дешево, скоро й акуратно. Для сталої клієнтелі — знижка.

З пошаною — Боргановський».

***

«Доктор мед. О. Лексійко

Відмолодження спорохнявілих політичних концепцій, привернення сил політичним імпотентам. /Воронов, Штайнах, Богомолець. Власний метод — нашіптуванням./ Підогрівання та направа  під упалих авторитетів. Дискретні масажі застарілих політичних гемороідів. Чухання на ніч п’ят збанкрутованим вождям, що втратили сон.

Застосування найновіших природних методів і засобів лікування: радій, атомова енергія, космічне проміння, єгипетська тьма в різних постатях. Гіпноза, сугестія, нашіптування — до тибетської медицини включно».

***

«Випозичаю, допасовую очі для всякої потреби. Спеціяльність: очі, що не кліпають при найсоромнішій ситуації. Важне для початкуючих політиків.

Сірко Кундель. Адреса знана».

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Віра Перун

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини