Вільне життя

Бісквіт на хлопску руку

Принесли мені-во рецепт бісквіта від пана Григорія Жука з Тернополя. Дав його сусідці почитати, то вона сі зачудувати не годна. «Як, — каже, — хлоп, і так пекти сі навчив!»

А я кажу: як людина хоче чогось сі навчити, то навчит. Правда, доброму сі вчити тре деколи довго, але воно того вартує. Бо нездале само вийде. Включіт телевізор і всьо зобачите.

А кухня — то вам не політика, тутка халтура не пройде. Мусиш вміти, а як нє — то сі вчити. «Про основи випікання бісквіта розповіла мені добра сусідка пані Надія. З часом шляхом експериментів, спроб і помилок я цей процес дещо удосконалив і тепер ділюся способом приготування та випікання з вами, — пише пан Григорій. — Для бісквіта нам потрібно 6 яєць, 200 грамів цукру й 250 грамів борошна.

Заздалегідь нагріваємо духовку до 180 градусів, виймаємо яйця з холодильника, вони мають бути кімнатної температури; просіваємо борошно. За бажанням можна на цьому етапі до борошна додати какао (а щоб бісквіт вийшов пишнішим і розсипчастим, частину борошна можна замінити крохмалем (1 столову ложку); готуємо роз’ємну форму або каструлю, змащуємо маслом або олією тільки дно, застеляємо папером, боків не змащуємо — їх також бажано застелити папером, тоді не треба буде згодом віддирати спечений бісквіт від форми ножем.

Яйця розбиваємо окремо у дві посудини, обережно відділяючи білки від жовтків. У білки не повинно потрапити ні крапельки жовтка. Посуд має бути емальований або скляний і абсолютно сухий та знежирений. До білків додаємо дрібку солі й декілька крапель оцту. Збиваємо білки міксером або вінчиком. Темп збивання спочатку повільніший, а відтак швидший. До білків додаємо поступово за 3–4 прийоми заздалегідь приготовлений і відміряний цукор (за бажанням — іще й пакетик ванільного цукру) і продовжуємо збивати до утворення стійкої білкової піни (при перевертанні посудини збита маса повинна триматися дна). Після цього до білків поступово додаємо один за одним жовтки і дуже легко збиваємо далі. Інший варіант: збити жовтки з половиною цукру і ванільним цукром окремо. Робити це можна як вінчиком, так і за допомогою міксера. Повинна вийти маса світлого відтінку. Тоді до жовтків викладаємо попередньо збиті білки і все акуратно знизу вгору перемішуємо.

До готової збитої білково-жовткової маси частинами додаємо заздалегідь приготовлене просіяне борошно і легко знизу доверху все вимішуємо лопаткою. Слідкуємо, щоб піна якнайменше осіла і щоб у тісті не було грудочок із борошна. Бісквітне тісто обережно виливаємо у заздалегідь підготовлену форму, вирівнюємо верх.

Форму з бісквітним тістом ставимо в розігріту духовку і випікаємо 35—40 хвилин до золотистого кольору. Дверцята духовки під час випікання перші 20 хвилин не відчиняємо, адже бісквіт може осісти. Під кінець випікання, щоб перевірити готовність виробу, тісто по центру можна проткнути сірником. Якщо паличка суха — випічка готова.

Краще не допускати різкого перепаду температури, від якого бісквіт може осісти. Тому після випікання духовку вимкнути, дверцята напіввідчинити і залишити бісквіт у духовці ще на 7—10 хвилин.

Вистиглий бісквіт витягнути з форми (відділити ножем від боків, а якщо вони були обкладені папером, то папір легко зняти). Готовий виріб залишити на 5—8 годин для вистоювання, щоб при подальшому розрізуванні він не ламався.

Після вистоювання бісквіт розрізати ниткою, струною або гострим ножем по горизонталі на дві–три частини і змастити кремом, повидлом тощо, щоб надати йому вигляду красивого апетитного торта».

І наостанок, радит пан Григорій, не піддаватися «на провокації з Інтернету». «Окремі «кулінарні знавці» наполегливо пропонують додавати у бісквітне тісто соду чи розпушувач, — додає автор. — Тісто, звичайно, виросте, але воно вже буде не бісквітне. І не хваліться тоді, що ви спекли бісквіт. Ви спекли звичайний пляцок на соді. Ще одне: не збивайте білки і жовтки разом в одній посудині. Білок та жовток не зіб’ються до пишної пухкої маси. А якщо таке чудо станеться, то процес збивання буде дуже тривалим, і вам перехочеться пекти та їсти свій кулінарний шедевр. Смачного!»

Ваші пан ЮЗЕК і Григорій ЖУК із Тернополя

Ілюстрація Миколи ПИЛИПОВИЧА

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини