Акцизний податок: нюанси податкового законодавства для бізнесу

Акцизний податок: нюанси податкового законодавства для бізнесу

Нещодавно заступник начальника головного управління ДПС у Тернопільській області Сергій Бабій під час Інтернет-конференції поспілкувався з усіма охочими на тему законодавчих новацій для підтримки бізнесу під час карантину. Найцікавіші запитання і відповіді пропонуємо вашій увазі.

— Несвоєчасно сплачено акцизний податок із роздрібної торгівлі. Які штрафні санкції очікувати з нового року?

— Із першого січня 2021 року якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених Податковим кодексом, він за результатами камеральної перевірки притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

— при затримці до тридцяти календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі п’яти відсотків погашеної суми податкового боргу;

— при затримці більше тридцяти календарних днів, – у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

— Чи необхідне маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах, марками акцизного податку? Цікавить також і питання розміру самої марки.

— При виробництві на митній території України рідин, що використовуються в електронних сигаретах чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов’язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка в такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час розкривання товару.

Відзначу, що кожна марка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік її випуску.

Марки акцизного податку для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, мають такі ж розміри, як і марки акцизного податку для тютюнових виробів: довжина — 44 міліметри ± 0,25 міліметра, ширина — 20 міліметрів ± 0,25 міліметра.

— Чи має право підприємець торгувати рідинами для електронних сигарет, маючи ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами?

— Має таке право. Відповідно до двадцять третьої частини статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, мають право продавати рідини, що використовуються в електронних сигаретах, без отримання окремої ліцензії.

— Цікавлюся, за якими кодами бюджетної класифікації сплачується плата за ліцензії на право виробництва, роздрібної та/або оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах?

— Зауважу, що наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року за номером 11 «Про бюджетну класифікацію» із змінами затверджено таку Класифікацію доходів бюджету щодо плати за ліцензії на право виробництва, роздрібної та/або оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах:

— 22010500 — плата за ліцензії на виробництво спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, дистиляту виноградного спиртового, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

— 22011000 — плата за ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;

— 22011100 — плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

 — Чи треба підприємцю-спрощенцю застосовувати РРО та/або програмне РРО при торгівлі пивом?

— Суб’єктам господарювання (у тому числі платникам єдиного податку) для здійснення роздрібної торгівлі пивом, необхідно отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (із зазначенням винятково пивом) із обов’язковим обладнанням місця торгівлі РРО/програмним РРО та роздрукуванням відповідних розрахункових документів (формуванням електронних розрахункових документів), встановленої форми.

— На основі яких критеріїв ДПС проводить фактичні перевірки платників-акцизників роздрібної торгівлі?

— Насамперед нагадаю, що мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, який діє з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершиться дія карантину, встановленого Кабінетом міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не розповсюджується на проведення документальних позапланових перевірок із підстав, визначених підпунктами 78.1.18, 78.1.20 Податкового кодексу України та фактичних перевірок у частині порушення вимог законодавства з питань:

  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.280.2.3 та 80.2.5 Податкового кодексу.

До основних критеріїв, на основі яких здійснюється відбір платників для перевірок. Це платники, що мають чинну ліцензію на роздрібний продаж підакцизних товарів та подають декларацію з нульовими показниками, здійснюють накопичення за даними звітності акцизних товарів тощо.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області