Мусульманські могили на землях Роксолани | Друк |
Четвер, 31 жовтня 2013 10:56

Довга і коротка пам’ять про предків

Уже кілька років поспіль у село Гутисько, що на Бережанщині, приїжджають делегації з Туреччини. Ні, не думайте, що їх вабить інвестиційний клімат, як тепер модно говорити. Тут захоронені турецькі воїни, котрі загинули в роки Першої світової війни. Про те, що в українській землі знайшли спочинок австрійці, німці, поляки, євреї відомо чи не кожному, а от щоб у Галичині та й мусульманські могили — не кожен про це знає.

З історії відомо, що у цих краях із серпня 1916-го по серпень 1917 року турецькі військові частини воювали на боці Австро-Угорської імперії проти царської Росії. Стамбул скерував тоді на Галичину 40-тисячний корпус під командуванням генерала Севата Чобанлі. Турецькі підрозділи розташувались уздовж річки Золота Липа на південний захід від Бережан. До з’єднання входило два артилерійські, шість піхотних полків, два ескадрони кавалерії, а також два кулеметні, саперний і зв’язковий підрозділи.

До речі, фронтовими сусідами турецьких легіонерів були українські січові стрільці. Вони тримали оборону неподалік Бережан. В окопах між представниками двох народів, які не одне століття ворогували, зав’язалися напрочуд теплі приятельські стосунки. Зі спогадів учасників тих подій відомо, що турецьке військо було дуже хоробрим, а його старшини — культурними європейцями.

Турецький цвинтар у Гутиську; турецький цвинтар у селі Лопушня на Івано-Франківщині.

У тих військових круговертях на Галичині полягло кілька тисяч мусульман. Чимало поранених у боях померли в госпіталях Львова, Кракова, Відня. Не лише в Гутиську є такі масові захоронення турків, а й у Мечищеві, а також у Рогатині, Пукові, Верхній Липеці, Лопушні, Путятинцях Івано-Франківської області. У Гутиську кладовище — особливе. Тут поховані офіцери. Є й могила турецького генерала.

Ще до 1939 року турецькі кладовища доглядали й шанували. А потім на ці землі прийшла друга війна, з’явилась нова влада й нові могили. За багато десятиліть турецькі поховання вкрила висока трава й каміння, виросли височенні дерева й густі чагарники. Від могил залишилися лише невеликі надгробки. Але людська пам’ять міцніша за крицю. «У Гутиську від Тернопільського національного педагогічного університету діє біологічний стаціонар, — розповідає місцева жителька Надія Троян.

Софія ЛІНЧЕВСЬКА.

Фото Василя БУРМИ.

На фото: турецький цвинтар у Гутиську; турецький цвинтар у селі Лопушня на Івано-Франківщині.


Читайте повний текст публікації в електронній або паперовій версії газети.

Бажаєте читати електронну версію?

Зареєструйтеся на сайті та здійсніть оплату Вашого замовлення (детальніше)
Якщо Ви вже є передплатником електронної газети, увійдіть на сайт і читайте газету

«Вільне життя плюс», №87 (15511) від 30.10.2013 р.


Loading...
 

Додати коментар

Коментарі з нецензурною лексикою та неетичними висловлюваннями, без тексту (з одними лише смайликами) чи з рекламними повідомленнями будуть видалені!


Захисний код
Оновити

ПОШУК ПО САЙТУ

ВХІД / РЕЄСТРАЦІЯ

(Реєстрація тільки для передплатників електронної газети. Детальніше)

Запрошуємо шахістів!

ТУРНІРИ ШАНУВАЛЬНИКІВ НАШОЇ ГАЗЕТИ ВІДБУДУТЬСЯ
В ЛИСТОПАДІ

«Вільне життя плюс» проведе в листопаді чергове змагання з шахів серед своїх передплатників. Гратимуть юні шахісти віком до 14 років.

Для участі в турнірі треба пред’явити квитанцію або її копію на передплату дворазового випуску «ВЖ плюс» (індекс 98706) на весь 2015 рік. Якщо хтось із певних причин не зміг передплатити завчасно, то може це зробити безпосередньо перед змаганням. Вартість річної передплати - 150 грн, з поштовим оформленням - 155.

На партію кожному шахістові даватиметься 15 хвилин. Діти передплатників змагатимуться у суботу, 22 листопада, в прес-клубі «ВЖ плюс» (м. Тернопіль, вул. Гетьмана Сагайдачного, 9, п’ятий поверх).

Початок турнірів — о 10 год.

На переможців чекають призи
і грошові винагороди.

Довідки за тел. 23-54-76
і 23-54-61.

ДЛЯ КОЛЕКЦІОНЕРІВ

Нумізматичний форум RAND

«ДОМАШНЯ ГАЗЕТА» №47

Online журнал «Про Тернопіль» proternopil.te.ua

Головне управління Міндоходів у Тернопільській області

Планета взаємодопомоги

ж. «ТЕРНОПІЛЬ»

ПОГОДА


Погода в Україні
«Вільне життя плюс», 2009-2014.