Детальна розмова про цю книжку ще попереду: грунтовне дослідження, без сумніву, заслуговує такого; але почекаємо до виходу другого тому. А поки що зафіксуємо факт: побачив світ перший том праці Михайла Сопилюка і Миколи Бачинського «Заліщики: роки, події, люди» (Тернопіль: ТзОВ «Терно-граф», 2015. — 848 с.; іл.; журнальний формат) і коротко ознайомимо зі змістом книжки. Адже вона зацікавить не тільки мешканців міста над Дністром, а й широке коло краєзнавців.
Отже, видання, котре можна назвати енциклопедичним, побудоване за класичним — хронологічним — принципом. Перший розділ розповідає про природні умови та виникнення поселення, перші згадки про нього й походження назви. У другому й третьому розділах автори висвітлюють минуле краю в Княжу добу та литовсько-польський період; формування міського поселення у XVIII столітті, будівництво міста та виникнення німецької колонії. Розділ четвертий — Заліщики у складі Австрії в останній третині XVIII століття, п’ятий — місто у першій половині ХІХ століття. Шостий і сьомий розділи охоплюють події другої половини ХІХ та початку ХХ століття. Восьмий розділ висвітлює життя міста в роки Першої світової війни. Відразу ж зауважимо, що тут особливо помітна різниця між нинішнім об’єктивним трактуванням подій і фальсифікаціями у роки радянської влади, те саме можна сказати й про наступний розділ — «Заліщики в період ЗУНР і на початку 20-х років ХХ століття». Завершує книжку оповідь про Заліщики у 1920—1930-х роках, після того як повернулася польська влада.
Приємно вражає список опрацьованих архівних джерел і використаної літератури — їх аж 645 (!) позиції, зокрема майже половина — польською, німецькою та іншими мовами.
Не можна не відзначити високу поліграфічну якість видання, яку знову ж таки (після двотомника про село Білу Чортківського району, тритомника «Тернопільщина: Історія міст і сіл» та «Енциклопедії НТШ») забезпечив колектив «Терно-графу» під орудою лауреата премії імені Братів Лепких Івана Максиміва.
Ольга ВОЛИНСЬКА
м. Тернопіль
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте