Сьогодні святкуємо третє за величиною народно-релігійне свято — Благовіщення Пресвятої Богородиці. У цей день архангел Гавриїл повідомив Діві Марії, що Вона непорочно зачне від Святого Духа і породить Спасителя світу Ісуса Христа.
Апостол Лука так описує зустріч Архангела із Марією. Гавриїл сказав до Пречистої: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою. Зачнеш у лоні і породиш сина, і назвеш його Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть йому Господь Бог престіл Давида, батька його, і царюватиме над домом Якова повіки та й царству його не буде кінця». Марія ж сказала: «Як же це станеться, коли я мужа не знаю». Відповів архангел: «Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, — тим-то й Святе, що народиться, назветься — Син Божий. У Бога нема неможливого». І сказала Марія: «Я раба Господня, нехай буде мені по твойому слові».
У Назареті на тому місці, де Архангел Гавриїл благовістив майбутню матір Ісуса, в пам’ять про цю подію побудований храм. А відзначати це свято християни почали ще в ІV столітті, відрахувавши дев’ять місяців від Різдва Христового. І донині у день Благовіщення Пресвятої Богородиці послаблюється піст.
Українці називали це свято третьою зустріччю весни. Вважалося, що в цей день весна остаточно перемагає зиму, а Бог благословляє землю для сівби. До того часу починати польові роботи заборонялося. На Благовіщення не бажано було братися за господарство чи навіть торкатися насіння — казали, що те сім’я вже ніколи не проросте, а з яєць, підкладених під курку на свято, повилуплюються хіба каліки. Існувало й повір’я, що на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали вужі та змії. Шанували наші предки і звичай випускання тварин на волю. Так, господарі випроваджували надвір худобу, кота й пса, щоб німина відчула весну, сонячне проміння і тепло. А пасічники виставляли цього дня з приміщення свої вулики.
Народні синоптики попереджали: яка погода на Благовіщення, то такої слід чекати і на Великдень. Тож незабаром зможемо пересвідчитися чи справдяться давні прикмети цього року.
Підготувала А. ЗИМНЕНКО
На фото: картина Джона Вільяма Вотерхауса «Благовіщення».
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте