На черговій гарячій лінії Тернопільської ОДПІ на запитання всіх охочих відповідав начальник юридичного відділу Віталій БРИК. Цього разу платники податків найбільше цікавилися штрафними санкціями й адміністративними штрафами:
— Чи нестимуть керівник і бухгалтер адміністративну відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних?
— Ні. Адже факт відсутності реєстрації не впливає на декларування платниками своїх податкових зобов’язань. Звичайно, за умови відображення сум ПДВ за такою податковою накладною в податкових зобов’язаннях звітного періоду. Чи, іншими словами, нема порушення податкового обліку — нема штрафу.
— Подаємо звіт про суми податкових пільг. За неподання або за помилки в ньому штрафи передбачені?
— Із точки зору Податкового кодексу — звіт не є податковою декларацією. Тому і фінансові санкції за його неподання застосовуватися не можуть. Як і за допущені помилки. Проте Кодекс України про адміністративні порушення передбачає, що за неподання звіту або ж за невиправлення помилок посадовим особам може загрожувати адміністративний штраф. Від 85-ти до 170-ти гривень за перше порушення і від 170-ти до 255-ти — за повторне протягом звітного року.
До речі, механізм виправлення помилок шляхом подання уточнюючого звіту затвердженим порядком не передбачений. Допущена в податкових звітних періодах помилка може бути виправлена тільки в звіті за той період, у якому вона була виявлена в межах поточного року.
— Погашати борг за рахунок готівки боржника податкова нині може?
— Податковим кодексом України це дозволено. Передбачено, що податковий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності. Однак такі стягнення з рахунків у банках, а також за рахунок готівки здійснюються тільки за рішенням суду. Якщо борг виник у юридичної особи, стягнення коштів здійснює податкова інспекція. А фізичними особами-боржниками займається державна виконавча служба.
Зазначу також, що Тернопільська ОДПІ впродовж першого півріччя цього року подала до суду шістнадцять позовних заяв про стягнення заборгованості в сумі 8,3 мільйона гривень. Уже стягнуто — 2,4 мільйона. Аби уникнути судової тяганини, не допускайте виникнення податкового боргу та належно сплачуйте податки і збори.
— Згідні з накладеними на фірму штрафними санкціями та нарахованою пенею. Однак податкова ще хоче оштрафувати керівника і бухгалтера. Чи правомірно?
— Правомірно, адже відповідальність за порушення передбачені не тільки Податковим кодексом, а й Кодексом про адміністративні правопорушення. Про суми штрафів уже згадував.
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте