Захист прав учасника бойових дій

Захист прав учасника бойових дій

До Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся учасник бойових дій (антитерористичної операції) із заявою про надання адвоката для представництва інтересів у судовому процесі щодо визнання протиправним і скасування рішення Міністерства оборони України та зобов’язання вчинити певні дії.

Із розмови з учасником бойових дій стало зрозуміло, що 2014 року його було мобілізовано до Збройних сил України. Впродовж 2014—2015 років чоловік тричі брав участь в антитерористичній операції в східній частині України. Під час виконання обов’язків військової служби отримав важкі поранення (травму ноги, контузію голови).

У результаті медичних обстежень та лікування медико-соціальною експертною комісією встановлено ІІ групу інвалідності довічно, із зазначенням причин інвалідності — захворювання, пов’язане із захистом Батьківщини.

У лютому 2018 року учасник бойових дій звернувся до Тернопільського обласного військового комісаріату із заявою про призначення і виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, що настала в результаті захворювання, пов’язаного із захистом Батьківщини. Проте у відповідь отримав повідомлення з департаменту фінансів Міністерства оборони України, в якому зазначалося, що рішенням комісії Міністерства оборони України йому відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги.

Оскільки така відмова є неправомірною, 10 вересня 2018 року чоловік звернувся за захистом своїх прав до Тернопільського місцевого центру з надання БВПД.

20 вересня 2018 року наказом Тернопільського місцевого центру учасникові бойових дій призначено адвоката О. В. Лисенка для представництва і захисту порушених його прав у судовому порядку.

Призначений учаснику бойових дій адвокат оперативно зібрав і опрацював наявні докази та подав позовну заяву до Тернопільського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України і зобов’язання вчинити певні дії.

Під час судового розгляду адвокатові О. В. Лисенку вдалося довести суду протиправність рішення комісії Міністерства оборони України в частині відмови учасникові бойових дій у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що повинна бути призначена і виплачена відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Тому рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року позовні вимоги задоволено повністю. Суд зобов’язав Міністерство оборони України призначити і виплатити одноразову грошову допомогу учасникові бойових дій відповідно до п. 8 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 року №975.

За отриманням безоплатної правової допомоги громадяни можуть звертатися до Тернопільського місцевого центру з надання БВПД, який міститься за адресою: м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7, контактний телефон: (0352)52-15-20, 068-355-13-63.

Адреси структурних підрозділів Тернопільського місцевого центру — бюро правової допомоги:

м. Бережани, вул. Банкова, 6;

смт Козова, вул. Дорошенка, 3;

м. Підгайці, вул. Шевченка, 2А;

смт Підволочиськ, вул. Д. Галицького, 80;

м. Теребовля, вул. Кн. Василька, 150.

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги — 0-800-213-103. Зателефонувавши за ним, ви зможете уточнити актуальну інформацію щодо осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, змін в законодавчій базі стосовно її надання, актуальні адреси та контакти центрів у всіх регіонах України. Ця телефонна лінія працює цілодобово. Дзвінки в межах України — безкоштовні.

Ірина МАКСИМЮК,
заступниця начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Фото з вільних джерел