За прощений борг необхідно сплатити податок

За прощений борг необхідно сплатити податок

До загального місячного (річного) оподатковуваного ПДФО включається основна сума боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на перше січня звітного податкового року (у 2019 році — 1043,25 грн). Про це нагадали в головному управлінні ДПС у Тернопільській області.

У цьому випадку кредитор (банк) зобов’язаний запропонувати фізичній особі — боржнику укласти відповідний договір або надати повідомлення про прощення (анулювання) боргу під підпис особисто.

Суму прощеного (анульованого) боргу кредитор (банк) повинен включати до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку (форма №1 ДФ), за підсумками звітного періоду, в якому такий борг було прощено. При цьому фізична особа — боржник зобов’язана самостійно сплатити податок із таких доходів та відобразити їх у річній податковій декларації.

Тобто, якщо кредитором (банком) було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту), про що повідомлено боржника, то з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб сума такого анульованого боргу вважається додатковим благом. Відтак цей дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу виходячи з норм підпункту 164.2 «д» статті 164 Податкового кодексу України (перевищення у 2019 році 1043,25 грн). Він відображається в розділі II податкової декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», у рядку 10.9.1 «у вигляді додаткового блага прощений (анульований) борг за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит, автомобіля, тощо)». Варто зауважити, що зазначений дохід оподатковується військовим збором.

Термін подання річної декларації про майновий стан і доходи, який спливав 30 квітня, продовжено до першого липня 2020 року. А суму податкового зобов’язання, яке платниками визначено до сплати, необхідно сплатити до першого жовтня 2020 року.

Фото сектору комунікацій ГУ ДПС у Тернопільській області