Михайло ЯЦИНА: «Раджу уточнити дані для нарахування податку на нерухоме майно»

Михайло ЯЦИНА: «Раджу уточнити дані для нарахування податку на нерухоме майно»

Нещодавно в головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася традиційна гаряча лінія. Начальник управління Михайло Яцина протягом години спілкувався з усіма охочими стосовно нарахування та сплати громадянами податку на нерухомість.

— Підпунктом 266.5.1 Податкового кодексу України, — сказав перед початком діалогу пан Михайло, — передбачено, що ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості в розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня звітного (податкового) року, за один метр бази оподаткування.

Природно, що і більшість наступних запитань стосувалися саме оподаткування фізичних осіб.

— Як нараховується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, фізичним особам?

— Насамперед нагадаю, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

У 2021-му році податок на нерухоме майно нараховується фізичним особам — власникам об’єктів нерухомості (будинків, квартир тощо) за 2020-й рік виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на перше січня 2020 року — 4723 гривні.

— Пенсіонерів звільнено від сплати земельного податку. Може і податок на нерухомість не доведеться платити?

— Ні, таке звільнення пенсіонерів не стосується.

— Чи змінено понаднормові метри сплати за нерухомість?

— Аналогічна з попередньою відповідь. База оподаткування об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується на 60 квадратних метрів для квартири або квартир незалежно від їх кількості та на 120 квадратних метрів для будинку чи будинків. Також незалежно від їх кількості. Для різних типів нерухомості, а також їх часток норма складає 180 квадратних метрів.

Пільги з податку для фізичних осіб не застосовуватимуться до об’єктів оподаткування, якщо їх площа перевищує п’ятикратний розмір неоподаткованої площі: для квартири — 300 квадратних метрів, для житлового будинку — 600 квадратних метрів, для різних типів об’єктів житлової нерухомості — 900 квадратних метрів.

Також пільги не нараховуватимуться на нерухомість, яку власники здають в оренду, лізинг, позичку чи використовують для бізнесу. На пільги не мають права фізичні особи-підприємці, які зазначили своє житло як податкову адресу та працюють у власній квартирі чи будинку.

— Чи нараховується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, неповнолітнім особам?

— За неповнолітніх дітей — власників нерухомості податок сплачують батьки або ж опікуни.

— Законодавством передбачено звільнення від сплати податку у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19?

— Законом України від 30 березня 2020 року за номером 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» визначено, що об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 Податкового кодексу України в період з першого по 31 березня 2020 року.

Отже, у 2021 році обчислення сум податку за звітний 2020 рік з об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється податковим органом за виключенням уже згаданого періоду з першого по 31 березня 2020 року.

— Який механізм визначення платника податку за нерухомість, якщо вона знаходиться у спільній власності?

— Якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна особа за належну їй частку. Якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є один із власників, визначений за згодою, якщо інше не встановлено судом. У разі, якщо нерухомість знаходиться у спільній сумісній власності і поділена в натурі, платником податку є кожна з осіб за належну їй частку.

— Як діяти тим, у кого податкова адреса не співпадає з фактичною?

— Якщо платник податку не отримав повідомлення-рішення через невідповідність податкової адреси із фактичним місцем проживання, він має звернутися до податкового органу за місцем реєстрації для сплати податку. 

— Яка відповідальність за несплату податку для власника нерухомості?

— Обов’язок щодо сплати податку виникає у фізичних осіб протягом шістдесяти календарних днів із моменту вручення відповідного повідомлення. Причому, якщо контрольний орган не надіслав податкове повідомлення-рішення у визначений строк, платники податку звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання відповідно до підпункту 266.10.2 пункту 266.10 статті 266 Податкового кодексу України.

Проте у випадку прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання, передбачена відповідальність: при затримці до тридцяти календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі п’яти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше тридцяти календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області