Марія МЕЛЬНИК: «Про податкове законодавство в умовах сьогодення»

Марія МЕЛЬНИК: «Про податкове законодавство в умовах сьогодення»

У головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася традиційна гаряча лінія. Заступниця начальника Марія МЕЛЬНИК поспілкувалася з усіма охочими на тему податкового законодавства в умовах сьогодення.

Для початку пані Марія зауважила, що задля якісної та оперативної комунікації із громадськістю та бізнес-спільнотами й асоціаціями, які представляють інтереси платників податків, у головному управлінні ДПС в області створено комунікаційну податкову платформу. Саме на цю електронну скриньку (tr.ikc@tax.gov.ua) можна надсилати запити або звернення, в яких серед іншого необхідно викласти зміст питання, що потребує вирішення. Після отримання листа з автором зв’яжеться координатор платформи для визначення формату відповіді чи дати проведення зустрічі з відповідальними особами профільних структурних підрозділів ГУ ДПС у Тернопільській області.

Перше запитання стосувалося реєстраторів розрахункових операцій:

— Чи є під час війни якесь послаблення для застосування РРО/ПРРО платниками єдиного податку другої-четвертої груп?

— Ні, застосування РРО/ПРРО під час дії воєнного стану є обов’язковим. Зверну увагу, що Закон України від 15 березня 2022 року за номером 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» передбачає відновлення проведення фактичних перевірок, а також обов’язок надати клієнтам можливість розрахунку платіжною картою.

Згадаю і про те, що ДПС України створила чат-бот «StopViolationBot» для надання можливості споживачам інформувати податкову службу про виявлені порушення, зокрема, й порядку проведення розрахунків. Адже є багато випадків, коли відмовляють у розрахунках споживачам за товари/послуги POS-терміналом (електронними платіжними засобами).

— Юридична особа має право на подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації, аби задекларувати кошти, отримані від здійснення господарської діяльності, які не були задекларовані підприємством та з яких не були сплачені відповідні податки і збори?

— Скористатися правом на подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації можуть фізичні особі, у тому числі самозайняті особи. Для юридичних осіб такої можливості немає.

Нещодавно Верховна Рада підтримала зміни до Податкового кодексу України, якими, у тому числі, продовжено процедуру одноразового добровільного декларування до першого березня 2023 року. Раніше передбачалося, що терміни проведення кампанії — до цьогорічного вересня.

— Яким чином контрольний орган повідомляє платника податків про відмову у наданні податкової знижки, визначеної платником у податковій декларації?

— При встановленні порушень контрольний орган повідомляє платника податку про відмову у наданні/зменшенні суми податкової знижки, визначеної платником у податковій декларації про майновий стан і доходи, шляхом вручення йому акту перевірки та податкового повідомлення-рішення.

— Днями оновлено декларацію екологічного податку. Розкажіть, будь-ласка, про суть змін. За який період необхідно звітувати за оновленими формами?

— Так, саме в оновленій декларації можна буде вказувати інформацію щодо місцезнаходження об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, що використовуються такими платниками, з використанням Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, який передбачає зазначення 19 символів.

Наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування, а саме — 16 серпня 2022 року. Відповідно вперше звітувати за новою формою платники екологічного податку мають за результатами четвертого кварталу 2022 року.

— Придбане з ПДВ майно знищене під час воєнного стану. Чи буде право на бюджетне відшкодування?

— Суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій із придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення.

Це передбачено підпунктом 69.29 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

— На розрахунковий рахунок фізичної особи-підприємця отримана сума кредиту: чи буде дохід?

— Пунктом 177.1 статті 177 Податкового кодексу України передбачено, що оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб-підприємців, які отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності.

Враховуючи те, що отримання фізичною особою-підприємцем кредиту відповідно до умов договору підлягає обов’язковому поверненню у визначені строки, то протягом дії договору кредиту сума кредиту не включається до складу доходу суб’єкта господарювання.

При цьому слід зазначити, якщо сума кредиту не повертається у визначений у договорі термін, то вона включається до складу доходів фізичної особи-підприємця та оподатковується на загальних підставах.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області