Михайло ЯЦИНА: «Для декларування прихованих активів — обмаль часу»

Михайло ЯЦИНА: «Для декларування прихованих активів — обмаль часу»

У головному управлінні ДПС у Тернопільській області нещодавно відбулася традиційна гаряча лінія. Керівник податкового відомства Михайло Яцина поспілкувався з усіма охочими на тему кампанії одноразового (спеціального) добровільного декларування, яка розпочалася торік першого вересня і завершиться вже першого вересня цього року.

Перед початком розмови Михайло Васильович нагадав, що одноразове (спеціальне) добровільне декларування — це особливий порядок декларування активів, розміщених як в Україні, так і за її межами, якщо ці активи було отримано за рахунок доходів, з яких не сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори протягом будь-якого з податкових періодів до першого січня 2021 року.

Тобто, унікальна можливість для громадян добровільно легалізувати свої статки, сплативши збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування із вартості належних їм активів.

А ось і перше запитання:

— Хто із співвласників житлової нерухомості, яка належить кільком особам на праві сумісної власності без поділу на частки є її декларантом? Зауважте, загальна площа об’єкта перевищує площу активів, що не декларуються.

— Кожен із співвласників має право на декларування своєї частини об’єкта житлового нерухомого майна, придбаного за рахунок доходів, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, з урахуванням норм Цивільного кодексу України.

— Чи можна декларувати кошти в іноземній валюті?

— Ні, відповідно до пункту 5 підрозділу 9 прим.4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України об’єктами декларування не можуть бути кошти в національній та іноземній валютах, які на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації перебувають у готівковій формі.

— Запитання щодо декларування валютних цінностей. Чи треба ще додатково підтверджувати їх вартість?

— Нагадаю, що для валютних цінностей базою для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування є грошова вартість відповідного об’єкта декларування або номінальна вартість грошової вимоги, у тому числі за позиками, наданими третім особам.

Так, декларант зобов’язаний документально підтвердити грошову вартість таких об’єктів для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування шляхом додання до одноразової (спеціальної) добровільної декларації засвідчених належним чином копій документів, що підтверджують вартість об’єктів декларування.

— Чи потрібно подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію за будинок, який отримав у спадок від батька?

— Якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно. Звісно, за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.

— Інша особа може подати декларацію на підставі договору доручення?

— Ні, одноразову (спеціальну) добровільну декларацію декларант має подати особисто в електронній формі.

— На яку адресу декларанта податківці направлять запит щодо надання ним пояснень та підтверджуючих документів?

— Одноразова (спеціальна) добровільна декларація — це декларація, в якій відображаються, зокрема, відомості про декларанта, достатні для його ідентифікації (прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або у визначених ПКУ випадках — серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України).

Крім того, формою декларації передбачено зазначення декларантом своєї податкової адреси (місця проживання).

Отже, запит щодо надання декларантом пояснень або підтверджуючих документів направляється контрольним органом за адресою, яка зазначена ним у поданій декларації. При цьому, інформація про направлення запиту буде відображатися також у електронному кабінеті декларанта.

— Чи необхідно подавати повторно документи, що підтверджують вартість об’єктів декларування, якщо попередньо подана одноразова (спеціальна) добровільна декларація була анульована у зв’язку з поданням декларації з типом «Звітна нова»?

— При поданні одноразової (спеціальної) добровільної декларації з типом «Звітна нова» декларантом подаються повторно усі необхідні документи, що підтверджують вартість об’єктів декларування.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області