При сплаті податків, зборів на бюджетні рахунки платник податків заповнює реквізит «Призначення платежу» розрахункового документа з урахуванням вимог розділу І Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункових документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, платежів на бюджетні рахунки та/або єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на небюджетні рахунки, а також на єдиний рахунок, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 липня 2015 року за номером 666 із змінами та доповненнями. Про це нагадали в головному управлінні ДПС у Тернопільській області.
Пунктом 1 розділу І згаданого порядку передбачено, що реквізит «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюються таким чином:
поле № 1:
друкується службовий код (знак) «*» (ознака платежу);
поле № 2:
друкується розділовий знак «;»;
друкується код виду сплати (формат ссс — тризначне число);
поле № 3:
друкується розділовий знак «;»;
друкується податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний територіальний орган ДПС і мають відмітку у паспорті або запис про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків в електронному безконтактному носії);
поле № 4:
друкується розділовий знак «;»;
друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі. Кількість знаків, ураховуючи зазначені вище поля і розділові знаки, обмежена довжиною реквізиту «Призначення платежу» електронного розрахункового документа системи електронних платежів Національного банку України, при цьому використання символу «;» не допускається.
При сплаті платежу до бюджету в іноземній валюті обов’язково вказується код класифікації доходів бюджету.
При здійсненні бюджетного відшкодування податку на додану вартість за деклараціями, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету за електронними висновками територіальних органів Державної податкової служби України, поля №5 та №6 заповнюються таким чином:
поле №5:
друкується розділовий знак «;»;
друкується дата декларації, на підставі якої здійснюється відшкодування ПДВ, або дата електронного висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені (формат — ДД.ММ.РРРР). Платником податків поле №5 не заповнюється;
поле №6:
друкується розділовий знак «;»;
друкується номер декларації, на підставі якої здійснюється відшкодування ПДВ, або номер електронного висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені. Платником податків поле №6 не заповнюється;
поле №7:
друкується розділовий знак «;».
Резервне поле. Заповнюється платниками податків та/або органами Державної казначейської служби України у разі здійснення розрахунків згідно з окремими рішеннями Кабінету міністрів України тощо. Зазвичай не заповнюється.
Під час заповнення полів не допускаються пропуски (пробіли) між цифрами та службовими знаками, між словами та службовими знаками (пункт 2 розділу І порядку за номером 666).
Сплата за кожним видом платежу та за кожним видом сплати має оформлятися окремим документом на переказ (пункт 6 розділу І порядку за номером 666).
Пунктом 7 розділу І порядку за номером 666 встановлено, що у разі заповнення реквізиту «Призначення платежу» з порушенням вимог, визначених у порядку, документ на переказ приймається до виконання. При цьому вважається, що, зокрема, платник податків сплачує грошове зобов’язання (код виду сплати 101).
Пунктом 8 розділу І порядку за номером 666 передбачено, що у разі наявності, зокрема, у платника податків податкового боргу розрахунковий документ на переказ коштів приймається до виконання незалежно від напряму сплати, зазначеного у реквізиті «Призначення платежу» розрахункового документа. При цьому зарахування коштів відбувається у порядку черговості, встановленому Податковим кодексом України, а такому виду сплати територіальними органами ДПС присвоюється код виду сплати 140.
У разі виникнення будь-яких питань за довідками слід звертатися до територіального органу ДПС за місцем реєстрації (пункт 9 розділу І порядку за номером 666).
Перелік кодів видів сплати (які вказуються в реквізиті «Призначення платежу») розрахункового документа наведено в додатку 1 порядку за номером 666 (пункт 10 розділу І цього порядку).
Відповідно до пункту 11 додатка «Указівки щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі» до Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року за номером 163, у реквізиті «Отримувач» під час сплати платежів до бюджету зазначаються найменування (повне або скорочене) відповідної установи, на ім’я якої відкрито рахунки для зарахування надходжень до державного та/або місцевих бюджетів, території та код бюджетної класифікації.
При цьому платіжна інструкція — це розпорядження ініціатора надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції (підпункт 15 пункту 6 розділу І інструкції за номером 163).
Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області