Володимир БРУДКО: «Майнові варто сплачувати своєчасно, а якщо є запитання — звіртеся»

Володимир БРУДКО: «Майнові варто сплачувати своєчасно, а якщо є запитання — звіртеся»

Нещодавно в головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася традиційна гаряча лінія. Виконувач обов’язків начальника управління оподаткування фізичних осіб Володимир Брудко поспілкувався з усіма охочими на тему справляння майнових податків.

Тема, погодьтеся, актуальна, адже жителі нашого краю почали отримувати повідомлення-рішення щодо сплати таких майнових платежів, як земельний податок, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Тож перше запитання не змусило себе очікувати:

— Як документально підтвердити непридатність житлової нерухомості для проживання?

— Ви бачу поінформовані про те, що відповідно до норм Податкового кодексу України не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, житлова нерухомість непридатна для проживання. В тому числі у зв’язку з аварійним станом. А визнати її такою можна з допомогою рішення сільської, селищної чи міської ради.

Тож власник об’єкта житлової нерухомості може підтвердити, що вона непридатна для проживання на підставі рішення органу місцевого самоврядування про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях. Або ж про знесення цього будинку.

— Проінформуйте, коли ваша ласка, про оподаткування будівлі сільськогосподарського товаровиробника, частка якої здається її власником в оренду.

— Податковим кодексом визначено, що не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Відтак сільськогосподарському товаровиробнику при здійсненні ним операцій із надання в оренду, лізинг, позичку частини будівлі, споруди, яка перебуває у його власності та належить до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) класифікатора, буде здійснено обчислення податкових зобов’язань із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за зазначеними у відповідних договорах оренди частинами будівель, споруд.

— Упродовж кількох місяців здавав об’єкт житлової нерухомості в оренду. Чи застосовуватиметься пільга із сплати податку на нерухомість, оскільки належу до пільгової категорії?

— Якщо фізична особа — власник об’єкта житлової нерухомості протягом кількох місяців звітного року здавала об’єкт житлової нерухомості в оренду, пільга зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на такий об’єкт не застосовується. Починаючи з того місяця, в якому фактично об’єкт здавався в оренду, та до кінця місяця, в якому припинено здачу в оренду.

Для проведення звірки даних, зокрема, щодо об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, права на користування пільгою зі сплати податку, фізична особа має право звернутися з письмовою заявою до контрольного органу за своєю податковою адресою.

— Об’єкти незавершеного будівництва теж обкладаються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

— Ні. Податковим кодексом України вони не визначені як об’єкти оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

— Упродовж року змінився власник будинку. Як у такому випадку обчислюється податок на нерухоме майно?

— У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період із першого січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування. А для нового власника — починаючи з місяця, в якому він набув право власності. Причому контрольний орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

— Куди звертатися у випадку сумнівів щодо розмірів нарахованих податкових платежів?

— Громадяни, які є власниками землі та нерухомості, мають можливість провести звірку щодо належних їм об’єктів оподаткування та наявної заборгованості зі сплати  майнових податків у будь-який зручний час відповідно до графіка роботи ЦОП. Для якісної ж звірки та спілкування з фахівцем ЦОП краще мати при собі документи, що посвідчують особу, та правовстановлюючі документи на належне майно. 

Враховуючи особливості воєнного часу, сплату майнових податків перенесено лише для окремих груп. Оскільки на Тернопільщині не ведуться активні бойові дії, власникам землі та нерухомості варто своєчасно виконувати свої податкові зобов’язання.  

Окрім відвідування Центру обслуговування платників, Державна податкова служба пропонує альтернативний варіант —  звірку щодо розрахунків із бюджетом через електронний кабінет (http://cabinet.tax.gov.ua). Щоб стати користувачем електронних сервісів ДПС треба отримати електронний цифровий підпис, зареєструватися на вебпорталі ДПС і в будь-який зручний час переглядати інформацію щодо нарахування та сплати податків із персонального комп’ютера чи ґаджета.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області