Роман САВКА: «Про оновлену звітність з акцизного податку та зміну ставок на пальне»

Роман САВКА: «Про оновлену звітність з акцизного податку та зміну ставок на пальне»

У головному управлінні ДПС у Тернопільській області нещодавно відбулася традиційна гаряча лінія. Начальник управління контролю за підакцизними товарами Роман Савка поспілкувався з усіма охочими на тему оновленої звітності та зміни ставок пального.

При цьому, звісно, варто мати на увазі, що не так давно прийнято Закон України від 21 вересня цього року за номером 2618-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану». Тож запитань вистачало. Відповіді на найбільш актуальні з них і пропонуємо вашій увазі:

— Будучи платником акцизного податку не працював у вересні. Необхідно звітувати?

— Необхідно. Відповідно до пункту 49.21 статті 49 Податкового кодексу України платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу, а також платники, які мають чинні (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений Податковим кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Варто також вам нагадати, що за серпень 2022 року платники подавали звітність за оновленою формою декларації акцизного податку, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2022 року за номером 151 «Про затвердження Змін до форми декларації акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку».

— Які додатки подають одночасно з декларацією акцизного податку виробники пива?

— Передусім нагадаю, що з першого березня 2022 року відповідно до підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України змінилися ставка акцизного податку на пиво — з 2,78 гривні за один літр на 59,82 гривні за один літр 100-відсоткового спирту. З урахуванням індексу споживчих цін за 2020 рік — 5 відсотків.

Платники акцизного податку — виробники (імпортери в частині маркованої продукції) пива у складі декларації акцизного податку подають до контрольних органів розділ А «Податкові зобов’язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше», додаток 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції), крім транспортних засобів, на які встановлено специфічні ставки акцизного податку. Крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України, та додаток 4 «Обороти, що звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою» (за необхідності).

— Розкажіть, коли ваша ласка, про ставки акцизного податку на пальне під час воєнного стану в Україні.

— Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, але не довше ніж до першого липня 2023 року, вже згаданим Законом України від 21 вересня 2022 року за номером 2618-IX встановлені такі ставки акцизного податку на пальне:

бензини моторні, важкі дистиляти та інші нафтопродукти — 100 євро за 1000 літрів;

скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази — 52 євро за 1000 літрів;

біодизель та його суміші — 100 євро за 1000 літрів;

паливо моторне альтернативне — 100 євро за 1000 літрів.

— Коли необхідно задекларувати переобладнання вантажного транспортного засобу у легковий автомобіль?

— Датою виникнення податкових зобов’язань у разі здійснення переобладнання вантажного транспортного засобу, який відповідає товарній позиції 8704 згідно УКТ ЗЕД, у легковий автомобіль, що відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, є дата видачі документа про відповідність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху.

— А коли сплачують акцизний податок?

— Акцизний податок сплачується власником такого транспортного засобу не пізніше дати подання документів до органу, що здійснює державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації такого транспортного засобу.

— Нарешті, які терміни подання декларації акцизного податку з транспортних засобів?

— Платники акцизного податку з транспортних засобів подають не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контрольному органу за місцем реєстрації декларацію не пізніше двадцятого числа наступного звітного (податкового) періоду. За формою та порядком, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року за номером 14. При цьому заповнюють розділ Г декларації та додаток 13 до неї.

— Як оподатковують операції із ввезення в Україну броньованих автомобілів, кінцевим отримувачем яких є правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні сили України та інші військові формування?

— Тимчасово, на період  здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії росії проти України, відповідно до законодавства операції із ввезення на митну територію України броньованих автомобілів для Міністерства оборони України, Збройних сил України та інших військових формувань  звільняються від оподаткування

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області