Вирощуючи розсаду, городникам часто доводиться вибирати компоненти для приготування грунтосуміші. Гарною і недорогою основою для неї є верховий торф. Він має високу пористість, що сприяє найбільш оптимальному співвідношенню води і повітря, велику вологоємність. 100 г сухого торфу здатні утримувати один літр води, тому надмірного зволоження грунту навіть при рясному поливі не відбувається. У верховому торфі немає насіння бур’янів, хвороботворних організмів і шкідників.
На жаль, він дуже кислий, у ньому міститься багато рухомого, токсичного для рослин алюмінію, він бідний на поживні речовини. Тому для розсади потрібно використовувати торф зі ступенем розкладання не більш як 20%. Ступінь розкладання можна визначити за зовнішнім виглядом, за кольором рідини, яка виділяється при стисненні торфу. Малорозкладений торф (10—20%) виділяє світло-коричневу або мутнувато-жовту рідину.
За 20—25 днів до висівання або висадження рослин проводять вапнування торфу. Потім стаканчики, горщики або поліетиленові мішечки наповнюють нейтралізованим верховим торфом, поливають поживним розчином і висівають у них насіння огірків, кабачків.
Але найкращий склад грунтової суміші для вирощування розсади в горщиках такий: три частини торфу, одна — перегною або тирси, одна — дернової землі, в яку додають 0,5 частини коров’яку і повну дозу мінерального добрива. Всі компоненти суміші просіюють, до загальної маси додають вапно, коров’як, розведений водою 1:1, і мінеральні добрива, ретельно перемішують до однорідного стану.
За матеріалами інтернет-видань
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте