Якби жителю М’янми сказали: «З вас 35 к’ят», він міг би почати відраховували банкноти, а, можливо, у його гаманці знайшлося б і 35 к’ят.
… Чимало країн користуються грошима із незвичними для нас номінали. Наприклад, у часи Катерини ІІ в обігу було 75 рублів. У часи монархії Габсбургів в обігу були монети 4, 6, 30 крейцерів. У 1930-х роках на острові Джерсі (британське володіння) була в обігу монета 1/24 шилінга. У Британській Індії до 1945 р. можна було розрахуватися за покупку монетами 1/12, ¼, ½ анна. Банкноти вартістю ¼ і ½ динара використовують у «нафтових» країнах — Кувейті, Омані, Бахрейні. Такі ж номінали мали Лівія та Ірак, цікаво, що на грошах останньої був зображений своєрідний аналог Вавилонської вежі. А португальська Індія в 1959 р. випустила монети 6 ескудо.
Що спільного між Індонезією, Суринамом і Антильськими островами? Ці країни мали єдину господарку-метрополію – Голландію. В її колоніях випускали рупі та гульдени номіналом у 2 ½. Голландія також карбувала монети вартістю 2 ½ екю. На деяких з них зображені голландські фрегати, капітани яких відкривали нові землі. Ліри такого ж номіналу в 1970–80-х роках карбувала Туреччина.
Чи не найцікавіші номінали випускала Бірма (тепер М’янма) в 1960-80-х роках. Тут були к’яти номіналом 15, 35, 45, 75, 90. Не менш цікаві й зображення на них — танцюючі божества, військово-політичні діячі та селяни. Цікаво й комплектували гроші у цій країні — не перев’язували паперовою стрічкою, а кріпили степлером, потім через вологий клімат навколо отворів виникали руді плямки.
Ярослав ДЗІСЯК,
колекціонер.
м. Чортків
Фото автора
Прокоментуйте