З 12 по 25 липня 2015 року дев’ятикласниці Цибуляк Діана, Задорожна Софія та вчитель географії ТКГ Ольга Миколаївна Романишин відвідали Екологічний табір в Шарбойці та Бремені (ФРН), який організували власне для учасників проектів PASCH, «Міст до вищої освіти у Німеччині» та «Школа за екологією» (для учасників з України, Росії, Казахстану).
Цьогорічна осінь швидко пролетіла в повному зануренні в навчальний процес: олімпіади, змагання, конкурси, проекти, – всі ці «розваги» змінювались один за одним частіше, ніж дні на календарі. І лише з довгими грудневими вечорами повернулись до мене теплі спогади про маленьке літо, проведене в Шарбойці.
Приємні, ностальгічні, можна сказати заздрісні спогади про самодостатню, сильну й раціональну Німеччину, про величезні їхні інвестиції в майбутнє покоління та в збереження навколишнього середовища, і перш за все спогади про спілкування з талановитими юними українцями, казашками, росіянами та їх неординарними керівниками не покидають мене.
Німецьке курортне містечко Шарбойц розташоване на самому узбережжі Любецької затоки в південно-західній частині Балтійського моря. Місто з м’яким помірно-морським кліматом, затишними вузькими вуличками, привабливими альпінаріями біля кав’ярень та піцерій, чистими пляжами та узбіччями, вишуканими сучасними ландшафтами навколо приватних садиб поряд зі збереженими деревами-старожилами, розміреним ритмом містян і гостей та їх великим бажанням подолати будь-які відстані цілими сімействами на велосипедах, викликали у мене лише позитивні заздрісні емоції, ще більші захоплення, підкоривши моє серце до сьогодні.
Альпінарій біля приватної садиби на одній з вулиць містечка Шарбойц. Надивляйся скільки хочеш, адже паркани – з зелені, вхід вільний.
Програма була настільки насиченою, змістовною і цікавою для учнів та педагогів, що проблем з порушенням сну чи дисципліни практично не виникало. Хоча було одне (повчальне для всіх) запізнення. Одній вчительці вранці перед екскурсією стало зрозуміло, що день буде прохолодним, тож вона побігла в пентхаус переодягнутись. Шофер почекав лише 5 хвилин і рушив на екскурсію без неї. Тут всі зрозуміли – 50 осіб одного не чекають, дисципліна – понад усе, адже одна година простою автобуса в Німеччині дуже дорого обходиться. Ось вам і німецький педантизм.
Всі учасники, поділені на групи, щоденно працювали над екологічними проектами. В рамках цих проектів ми побували на екскурсіях в містах: Бродтенс – геологічний практикум на скелястому узбережжі (пошуки магматичних та метаморфічних порід та аналіз наступу Балтійського моря на північне узбережжя Німеччини; Ойтін – лабораторні заняття з біології, фізики та хімії в гімназії Карла-Марії-фон-Веберів та екскурсія в місцевий замок; Маленте – екскурсії на фабрику «Кунке» з виготовлення двигунів та по п’яти льодовикових озерах на теплоході; Кіль – виконували інтерактивні завдання в Інституті дослідження океану університету Кіль та в зоологічному музеї, а також незабутні прогулянки по набережній та вздовж каналу; Молфзейе – музей просто неба; Любек – центральний собор, музей марципанів, історичний центр, прогулянка на теплоході, вечірнє відвідання італійської опери «Аїда» просто неба.
Бремен – кількагодинна насолода цікавими винаходами в науково – пізнавальному центрі Універсум, відвідування університету Бремена, зокрема лабораторні заняття на тему «Вода, її властивості. Мікропластик в косметичних засобах» та екскурсії по історичному центру міста.
Всі учасники захистили екологічні проекти, безпосередньо взяли участь в екологічних акціях на узбережжі Шарбойца, гідно представили Україну на вечері знайомств та взяли активну участь в пізнавальних та розважальних заходах (карооке, орієнтування на місцевості, випробування на природі, спортивні змагання, вечори біля вогнища).
Та окрім вище перерахованого, вчителі-предметники, а це біологи та географи з України, Росії та Казахстану, вперше займались вивченням початкового курсу німецької мови та отримали літературу для продовження його вивчення на Батьківщині.
Море вражень і задоволеннь, приємного спілкування і позитивних емоцій, бажання вчитись і працювати отримали всі учасники проекту. А тому лише з вдячністю і приємними спогадами відгукуємось про керівників проекту Гете-Інституту за їх велике бажання, терпіння і можливості продемонструвати нам позитивні та перспективні сторони життя. А юним українцям та їх наставникам бажаю великої наснаги й терпіння на шляху до подолання мовних бар’єрів.
Ольга Романишин,
учасник проекту вчитель географії Тернопільської класичної гімназії.
Фото авторки
Прокоментуйте