Щороку 19 березня, коли в Україну з теплих країв прилітають лелеки, люди, здається, говорять лише про це. Тільки й чути: «А ти бачила лелек? А бузьки вже прилетіли? А в сусіда вже лелеки кружляли біля свого гнізда. Лелеки весну принесли…» Кажуть, першим добре побачити лелеку, який летить, а ще краще — лелечу пару.
За легендами, назва «лелека» походить від праукраїнської назви Сонця — Лель (світлий). Ці птахи гніздяться лише біля людського житла. За повір’ям, лелеки приносять здорових та гарних діточок.
Торік на дах однієї сільської хати, що в Козівському районі, постійно сідав лелека. Відпочивав саме на цьому даху впродовж кількох літніх тижнів перед відльотом зграї у теплі краї. Люди спостерігали за цим явищем, як за якимось дивом. Навіть з інших сіл приходили подивитися. Тільки господарі сумно поглядали на лелеку й казали: «Ці птахи усім приносять дітей, а нашу хату чомусь оминають».
У цьому будинку жила молода пара з батьками, яка очікувала з’яви первістка, але даремно. Минали роки, а молода жінка або ж не вагітніла, або мала викидні. Та нещодавно майже разом із прильотом лелек у цій сім’ї народилося здорове малятко. Кажуть, лелека «знав» це першим.
Науковці, вивчаючи ареал розселення лелек, довели, що вони прилітають не до всіх народів, а саме там, де ще з ІІІ тисячоліття до нашої ери проживала індоєвропейська (арійська) людність. Лелеки прилітають і виводять потомство на землях півдня Швеції та Норвегії, Прибалтики, навколо Смоленська, Брянська та Орла (Росія), в Малій Азії (колишні поселення хетів, пелазгів, греків), на заході Ірану, півночі Індії, в Україні, Білорусі, Болгарії, Польщі, Румунії, Греції, країнах Західної Європи і півночі Африки — землях, заселених у прадавні часи індоаріями.
Багатьох людей цікавить, куди відлітають у кінці серпня лелеки. Як пише професор Панас Столярчук у своїй книжці «Україно-Руси — діти Ора, внуки Дажбогові», так звані «західні» із Західної Європи збираються у зграї і через Піренейський півострів та Гібралтар летять у Західну Африку. «Східноєвропейські» лелеки збираються біля Босфору, пролітають Малу Азію, Палестину, долиною річки Ніл, а тоді до них приєднуються птахи з Північної Індії та Ірану.
Люди завжди дивувалися, чому птахи не залишаються в теплих краях, адже там без небезпек, які пов’язані з довгим і виснажливим перельотом, можна вивести потомство. Але це поки що залишається загадкою.
Лелекам потрібно допомагати, якщо вони прилетіли, коли ще морозно, на полях лежить сніг і їм важко дістати собі поживу. Але в жодному разі не можна втручатися в їхнє життя. І засторогою хай буде ця правдива історія.
На одному сільському подвір’ї в Тернопільському краї здавна гніздилися лелеки. Родина обійстя жила заможно та щасливо. Старші тішилися дітьми та онуками. І все у цій сім’ї було ніби добре. Не знати, чим керувався старший господар, напевно цікавістю, коли одного разу, як діти пішли на роботу, онуки — до школи, а господиня — на город, він підклав десяток індичих яєць у лелече гніздо. Старший чоловік про це вирішив нікому не говорити, а лише чекав, що буде далі.
Лелеки, нічого підозрілого не зауваживши, чемно висиджували яйця, і через деякий час із них вилупились індичата. Їхній голосочок господар виразно чув з подвір’я. Потім домашні, та й усі люди в селі спостерігали незвичайне лелече пожвавлення над гніздом саме цих птахів на обійсті «експериментатора».
Не дуже високо літали безліч лелек і тривожно клекотали. Потім, ніби «порадившись» і прийнявши рішення, птахи відлетіли і тримались у зграї неподалік. А лелека (очевидно, мама) злетіла з гнізда з індичатами, піднялася високо в небо, склала крила і впала вниз прямо на подвір’я. Після цього всі лелеки, які зібралися на раду, одразу відлетіли геть від цього місця.
Господар поспішив до птахи. Вона була мертвою… Якби в цього чоловіка була висока культура, він ніколи би так не вчинив.
Науковці довели, що найбільше лелечих гнізд — в Україні, особливо на Волині. У деяких країнах Європи розроблено спеціальні державні програми зі збереження лелек, проте їх кількість там щоразу зменшується. Тож бережімо нашого доброго друга — лелеку. Адже доки в нас гніздяться і розмножуються білі птахи з чорною ознакою, доти живуть індоєвропейці, процвітає Україна, з якої зродилися ці народи.
Галина ЮРСА
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте