Які пільги на проїзд мають інваліди війни I групи та їхні опікуни — інваліди III групи?
А. КРАВЕЦЬ. с. Двірці Бережанського району.
Для інвалідів війни
Інваліди війни мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані і місця проживання. Це право поширюється і на особу, яка супроводжує інваліда війни I групи (пункт 7 статті 13 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», далі — закон).
Крім того, інвалідам війни I і II груп надається право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують інвалідів I групи (не більше одного супроводжувача), — 50-відсоткова знижка вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту.
Інвалідам війни III групи надається право безплатного проїзду один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом незалежно від наявності залізничного сполучення або проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту з 50-відсотковою знижкою вартості проїзду.
Інвалідам війни та особам, які супроводжують у поїздках інвалідів I групи (не більше одного супроводжувача), надається право користування міжміським транспортом зазначених видів у період з 1 жовтня по 15 травня з 50-відсотковою знижкою вартості проїзду без обмеження кількості поїздок (пункт 21 статті 13 закону).
Для інших інвалідів
Інваліди I та II груп, діти-інваліди і особа, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда, мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі).
Інваліди (в тому числі III групи), діти-інваліди та особа, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда, мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового і автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня.
Про це йдеться у статті 38-1 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», яка передбачає транспортне обслуговування інвалідів на пільгових умовах.
Для інвалідів III групи, які є опікунами інвалідів війни I групи, на законодавчому рівні не передбачені окремі пільги на проїзд. Але місцеві ради, місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації можуть встановлювати за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткові гарантії щодо соціального захисту окремих категорій громадян.
Для ветеранів міліції
Чи мають пільги на проїзд ветерани міліції?
О. ВЕРБОВЕЦЬКИЙ. м. Тернопіль.
Відповідь на ваше запитання можна знайти в Законі «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24 березня 1998 р. №203/98, редакція станом на 06.05.2016 р., далі — закон №203/98).
Ветерани, вказані в назві закону №203/98, мають право на:
- безоплатний проїзд і перевезення багажу ними та членами їхніх сімей при переїзді до вибраного місця проживання після звільнення з військової служби в порядку, що визначається Кабінетом міністрів України та міжнародними договорами України (пункт 9 статті 6 закону №203/98);
- безоплатний проїзд (туди і назад) у межах України один раз на рік залізничним транспортом у купейному вагоні швидкого чи пасажирського потягу або водним чи автомобільним транспортом міжміського сполучення для лікування та відпочинку у санаторіях і будинках відпочинку (пункт 10 статті 6 закону №203/98);
- безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів у межах України (пункт 11 статті 6 закону №203/98).
О. ЗВАРИЧ,
юрист газети.
Фото з вільних джерл
Прокоментуйте