Додаток ЄСВ 1 у складі податкової декларації про майновий стан і доходи

Додаток ЄСВ 1 у складі податкової декларації про майновий стан і доходи

Згідно з пунктами 2 та 4 частини другої статті 6 Закону України від 8 липня 2010 року за номером 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до згаданого, зокрема, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України (ПКУ). Про це нагадали в головному управлінні ДПС у Тернопільській області.

Базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб- підприємців на загальній системі оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом за номером 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 2 частини першої статті 7 Закону за номером 2464).

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону за номером 2464 такі платники звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України від 9 липня 2003 року за номером 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Слід зазначити, що Державною податковою службою України (ДПС) та Пенсійним фондом України (ПФУ) складається Протокол про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб (платників єдиного внеску), відповідно до норм якого ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності.

Після відображення зазначеної інформації в інформаційно-телекомунікаційній системі «Податковий блок» таким платникам припиняється нарахування єдиного внеску з наступного місяця після встановлення пенсії.

Починаючи з першого січня 2022 року фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства подають за податкові звітні періоди 2021 року Податкову декларацію про майновий стан і доходи, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 2 жовтня 2015 року за номером 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 грудня 2020 року за номером 783, у складі якої формують додаток ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».

Враховуючи зазначене, фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, які мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу протягом дванадцяти місяців звітного року, звільняються від подання додатка ЄСВ 1 у складі декларації. Такі особи можуть подати додаток ЄСВ 1 за умови самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску.

Платники, звільнені від сплати єдиного внеску відповідно до частини четвертої статті 4 Закону за номером 2464 не з початку звітного року, зобов’язані подати додаток ЄСВ 1 у складі декларації за всі місяці до місяця встановлення пенсії/встановлення інвалідності/досягнення пенсійного віку включно.

Фото пресслужби ГУ ДПС у Тернопільській області