Вільне життя

МЕДИЧНА РЕФОРМА: ЧИ СТАНЕМО ЗДОРОВІШИМИ?

УСЕ БІЛЬШИХ ОБЕРТІВ НАБИРАЄ МЕДИЧНА РЕФОРМА В УКРАЇНІ. РАЗОМ З ТИМ ВИНИКАЄ ВСЕ ШИРШЕ КОЛО ЗАПИТАНЬ. ВІДОМО, ЩО КОЖЕН ГРОМАДЯНИН НАШОЇ ДЕРЖАВИ ПОВИНЕН ОБРАТИ СВОГО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ ТА ПІДПИСАТИ З НИМ ДЕКЛАРАЦІЮ. АЛЕ ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ЦЯ ПРОЦЕДУРА, НАВІЩО УКРАЇНЦЯМ МЕДИЧНА РЕФОРМА І ЯК ЗМІНИТЬСЯ ЛІКУВАННЯ ГРОМАДЯН ПІСЛЯ ЇЇ ВПРОВАДЖЕННЯ?

ДО РЕФОРМИ уряд щороку виділяв гроші з державного бюджету на фінансування всіх державних медичних закладів. Із липня цього року в Україні буде діяти нова система фінансування. Отож відтепер розпочався поступовий перехід до принципу «гроші ходять за пацієнтом». Тобто кожен українець матиме змогу підписати декларацію з будь-яким терапевтом і педіатром з чітко прописаним обсягом послуг, гарантованих й оплачених державою. Перелік медичних послуг, які не входитимуть у гарантований пакет, пацієнти оплачуватимуть самостійно. Зокрема, безкоштовною для українців буде первинна допомога, екстрена медична допомога, основні види амбулаторних послуг за скеруванням сімейного лікаря, основні види стаціонарної допомоги та лікарські засоби, які будуть внесені до переліку. Підходи до встановлення розмірів оплати певних послуг будуть чітко визначеними і єдиними для всієї країни.

Згідно з реформою, держава оплачуватиме угоду з тим лікарем, якого обере пацієнт. Територіальна прив’язка скасовується: ми зможемо обрати сімейного лікаря незалежно від місця проживання. Він зможе видавати довідки в дитячий садок, школу, проводити медогляд, виїжджати на виклики тощо. У випадку, якщо пацієнта не задовольняє лікар, він зможе обрати іншого. Такі зміни сприятимуть здоровій конкуренції серед медиків: у кого буде більше пацієнтів, той зароблятиме більше. Це змушуватиме їх надавати медичні послуги більш якісно.

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР знатиме все про здоров’я вашої сім’ї, відповідатиме за процес і результат лікування пацієнта. Якщо він виявить певні ускладнення хвороби, то може спрямувати пацієнта до вузького спеціаліста. Сімейний лікар буде своєрідним гідом у медичній системі й стежитиме за лікуванням на вторинному рівні. Рекомендована кількість пацієнтів, що обрали одного лікаря, повинна бути в межах 2000 осіб.

За словами головного позаштатного спеціаліста з питань сімейної медицини управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Олексія Ткача, основне завдання сімейного лікаря — профілактика захворювання.

— Сімейний лікар буде зацікавлений у тому, щоб пацієнти взагалі не хворіли, а обстежувалися і виявляли захворювання на ранніх стадіях. Якщо людина прийде до лікаря й отримає ті послуги, які задекларовані в порядку надання первинної медико-санітарної допомоги, гроші, що виділила держава, залишаться в цього лікаря. Якщо він не зможе надати допомогу або невчасно її надасть і пацієнтові доведеться лікуватися у стаціонарі, гроші «підуть» разом з хворим. Лікар зацікавлений у тому, щоб його населення було здоровим. Тоді кошти, які надала держава, залишаться в амбулаторії.

ПРОЦЕС ВИБОРУ ЛІКАРЯ загальної практики-сімейної медицини розпочнеться вже у квітні-травні цього року. Олексій Ткач стверджує, що для цього потрібно укомплектувати робочі місця лікарів, які надають первинну медико-санітарну допомогу, комп’ютерною технікою, підключенням до мережі Інтернет, а також повністю переглянути списки пацієнтів на території обслуговування і внести цю інформацію на електронні носії.

Олексій Олександрович розповідає, що з першого липня цього року має запрацювати електронна система E-Health — онлайн-реєстр лікарів та пацієнтів.

— Щодо терміну укладання декларацій, то його немає, — зазначає головний позаштатний спеціаліст з питань сімейної медицини управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА. — Це поступовий процес, який може тривати місяцями та навіть довше. У той час працюватимуть два реєстри пацієнтів: «зелений» та «червоний». «Зелений реєстр» — це дані про кількість пацієнтів, що підписали декларації про вибір сімейного лікаря. Він почне формуватися після початку приписної кампанії і буде поступово наповнюватися. «Червоний реєстр» — це дані про кількість пацієнтів згідно з їхньою офіційною належністю до певного закладу первинної медичної допомоги на момент початку приписної кампанії, тобто кількість пацієнтів, які ще не заявили про своє бажання укладати декларативну угоду. Початковий склад цього реєстру буде сформовано за даними, зібраними в закладах первинної медичної допомоги через ОДА. Фінансувати будуть обидва списки. Проте відбуватиметься коригування цих реєстрів: тільки-но в «зеленому реєстрі» буде з’являтися новий пацієнт, він автоматично віднімається у «червоному».

ПІДПИСУВАННЯ ДЕКЛАРАЦІЙ про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги відбуватиметься тоді, коли будуть готові нормативні документи, які сьогодні на стадії затвердження. Наразі лікарі повинні здійснити подворові обходи пацієнтів, які проживають на їхній території, для визначення їхньої кількості. Тобто до вас завітає ваш сімейний лікар (або ж запросить до себе), за яким ви були і є територіально закріплені. Хто з ним ще не знайомий, то матиме змогу познайомитися, оскільки медичні працівники нині активно починають обходити пацієнтів та пропонувати свої послуги. Хто виявить бажання, той може підписати декларацію з наявним сімейним лікарем. Але ви маєте право обрати будь-якого іншого лікаря. Для цього потрібно звернутися у центри первинної медико-санітарної допомоги, де вам нададуть перелік фахівців, з якого можна обрати одного й укласти з ним угоду.

МЕДИЧНА РЕФОРМА В 2017 РОЦІ стосуватиметься здебільшого первинної ланки медичних закладів, зокрема поліклінічних відділень і медичних працівників. На другому етапі реформи передбачено створення госпітальних округів для надання медичної допомоги. Він своєю чергою складатиметься із закладів первинного та вторинного рівнів, а це: консультативно-діагностичні центри, багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування, лікарні реабілітаційного та планового лікування, хоспіси, спеціалізовані медичні центри.

Госпітальні округи створюватимуть на одну чи кілька адміністративно-територіальних одиниць регіону з чисельністю населення від 150 до 350 тисяч осіб. При цьому враховуватиметься щільність розселення, стан транспортних комунікацій, географічне розташування тощо. Створення таких округів є тривалим процесом, який вимагає суттєвої підготовки й додаткового фінансування.

ВНАСЛІДОК ПОЯВИ госпітальних округів зменшиться кількість лікарняних ліжок у лікарнях зі стаціонаром, натомість буде більше добре обладнаних амбулаторій. Тобто ставка, насамперед, робиться на те, щоб забезпечити належне лікування на первинному рівні. Тож потреби лікуватися у стаціонарі не буде. В ідеалі 80 відсотків медичних проблем мають розв’язувати на первинній ланці надання медичної допомоги. На відміну від України, за кордоном проводиться найбільший відсоток лікування саме на цьому рівні.

Кожен госпітальний округ матиме окружну лікарню, розміщення якої буде розраховане так, щоб пацієнти могли доїхати до неї не більш, ніж за 60 хвилин. Окружні лікарні підсилять матеріально-технічною базою та кваліфікованими кадрами. Тобто громадянам з районів не доведеться їхати в область для отримання кваліфікованої допомоги, оскільки окружні лікарні надаватимуть належну допомогу на рівні обласної лікарні.

УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я Тернопільської ОДА розглядає чотири можливі окружні лікарні в області: у Кременці, Чорткові, Бережанах і Тернополі. Погодити пропозицію має Кабінет міністрів.

А от обласні лікарні працюватимуть на третинному рівні: надаватимуть високоспеціалізовану медичну допомогу. Тут допомагатимуть громадянам у найскладніших випадках.

Медична реформа — це затяжний процес, оскільки, для того, щоб лікарі та лікарні надавали високоякісну медичну допомогу, вони потребують належного матеріально-технічного та кваліфікованого кадрового забезпечення.

Тож українцям залишається запастися терпінням і вірити, що в найближчому майбутньому ми отримуватимемо належну медичну допомогу й, прийшовши до лікаря, будемо спокійні за своє життя і здоров’я.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини