Вільне життя

Патріарха врятувала тернополянка

Хоч це трапилося ще наприкінці травня, гучно про замах на Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета заговорили саме тепер. Може, тому, що наприкінці липня це питання обговорювалось на засіданні Синоду, де й розповіли про перебіг цієї події та назвали імена зловмисників. А тоді, у травні, на телеканалах була лише інформація, що на Патріарха був замах і що постраждала монахиня. А потім повідомили, що віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко розпорядився надати охорону Київській патріархії.

Але в одній із церков Тернополя деталі цієї історії знали уже тоді, оскільки її вірянкою є мама монахині Варвари (в миру — Надія Шульгач), яка врятувала Патріарха. Жінка тоді дуже переживала, що донька не каже їй всієї правди щодо свого здоров’я. А сталося ось що. У вечірню пору економка Київської патріархії Варвара, зачувши кроки в коридорі, вийшла з дверей кухні подивитися, хто там ходить. Назустріч їй ішли двоє чоловіків. Один з них із балончика бризнув їй в очі сльозогінний газ. І хоч очі дуже пекли, монахиня зрозуміла, куди йдуть ці чоловіки: поруч у трапезній саме вечеряв Патріарх. Тамуючи біль, вона почала кричати: «Владико, вас хочуть убити!» І зловмисники втекли. Як повідомляє «Експрес», ураження монахині Варвари були доволі серйозними: згідно з лікарською довідкою, їй діагностували «хімічний опік I ступеня кон’юнктиви обох очей».

У журналі Синоду названі імена людей, які намагалися вчинити замах на Патріарха Філарета. Це заштатний єпископ УПЦ КП Севастіан (Возняк) та його син. За цим фактом правоохоронці розпочали кримінальне провадження. Хочеться вірити, що вони проллють світло, яку мету насправді мали зловмисники і хто за ними стоїть. Сам же Севастіан (він уже позбавлений сану), як повідомляє офіційний сайт УПЦ КП, пояснює свій учинок тим, що хотів потрапити до Патріарха на прийом. У вечірній час і з газовим балончиком? До того ж, як зазначається на церковному сайті, будучи довголітнім кліриком Київської єпархії, а згодом і єпископом Чернігівським та Ніжинським, він добре знайомий з розпорядком прийому і знав, що у вечірній час без попередньої домовленості прийом не здійснюється. Церковний Синод ухвалив вважати такі його дії замахом на Патріарха Філарета.

Ця історія мала несподіване продовження. Уже після оприлюднення інформації про події в патріархії ввечері 25 травня з’являється на «Українській правді» повідомлення, що упокоїлась економка Київської патріархії монахиня Варвара. Та сама, що запобігла замаху на Патріарха Філарета. Як стало відомо, покійниці ішов 91-й рік, вона в останні роки дуже хворіла, не вставала з ліжка, тож посипалися відгуки: як вона тоді могла вийти в коридор; навіщо розповсюджують такі фейки, всюди брехня і тому подібне. Ясність вніс отець Олександр Шмуригін, працівник Київської  патріархії: «Монахиня Варвара (Бороніна), яка упокоїлась 30 липня, хворіла і… не виконувала своїх попередніх обов’язків. Економом патріархії є інша монахиня, значно молодша, її теж звати Варварою. Саме вона і завадила вчинити замах на Патріарха Філарета. Тому просимо вас («Українську правду» — Г. С.) виправити цю помилкову інформацію, яка не відповідає дійсності». Наскільки я знаю, Варвара-молодша доглядала Варвару-старшу. Того сумного вечора наша землячка готувала їй вечерю.

У Київську патріархію, що на вулиці Пушкінській, завжди легко було потрапити — вона не охоронялась. Кажуть, Патріарх сам відмовився від охорони, сподіваючись на милість Божу. Коли делегація тернополян їздила дякувати Святійшому Філарету за те, що благословив мощам святої Варвари перебувати в Тернополі, то спокійно зайшла у розчинені ворота патріархії. Патріарх ходив у дворі, давав якісь розпорядження людям, що там працювали. Ми підійшли, представились — і він запросив нас зайти в головну залу, де проходять засідання Синоду і де приймають високих гостей. Ми сиділи за столом, Святійший із цікавістю розглядав світлини з довгими чергами до мощей святої Варвари, розпитував, як Тернопіль сприйняв молодого єпископа Нестора, дякував за ікону, яку ми привезли йому в дарунок.

Оця його простота і доступність могли обернутись бідою цьогорічного травневого вечора. На щастя, Господь справді його вберіг через посередництво відчайдушної молодої монахині Варвари. Може, цей випадок навчить чогось і тих, хто мав би подбати про безпеку таких знакових людей, як Патріарх. Навіть попри їхню волю.

А новопреставлена матушка Варвара хай з Богом спочиває. Як пише у Фейсбуці речник УПЦ Київського патріархату архієписокп Євстратій (Зоря), вона в минулому була насельницею Кременецького, потім Корецького монастирів, відак 35 років служила економкою українського екзархату та Київської патріархії. Відповідала за господарство резиденції, кухню та організацію харчування, чистоту території та приміщень, зберігання і розповсюдження церковної літератури. Відспівували усопшу у Володимирському соборі.

Галина САДОВСЬКА.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини