«Хочу якнайшвидше виїхати за кордон», «А що тут робити? Хіба в Україні є перспективи?», «Наступного року їду на заробітки» – досить часто такі розмови можна почути чи то в громадському транспорті, чи університеті або ж просто на вулиці.
Що найгірше – виїзд з України найбільше планує молодь. Хтось не лише говорить, а й таки їде. Молода тернополянка Марія Чемерис теж нещодавно виїхала за кордон.
З нею спілкуємося про те, як живеться молодим українцям поза межами рідної держави.
– Як давно ти виїхала за кордон і куди?
– Не хочу, щоб звучало «виїхала». Я не втекла з України. Просто взяла участь в програмі Au-Pair. Це програма для вивчення культури та мови іноземної країни. В моєму випадку – це Німеччина. Тут вже півроку, від жовтня 2015-го, перебуваю наразі в Баварії.
– Яка була спершу ціль поїздки?
– Планувала вдосконалити мову, познайомитися з побутом, традиціями і культурою Німеччини.
– Ти налаштована повернутись в Україну чи хочеш залишитись за кордоном?
– Чесно кажучи, ще не знаю. Розмірковую над тим, щоби залишитися тут.
– Тут більша перспектива?
– В кожного в житті свої перспективи, які не залежать від місця проживання. Так, економічна ситуація Німеччини стабільна, роботу також ніби кожен може знайти. Але чи це найважливіше в житті – мати добру роботу з хорошою заробітною платою? Можна ледь зводити кінці з кінцями, займаючись «сродною працею» та ще й в оточенні близьких людей.
– Як тут живеться молодим людям? Яка різниця в шансах між Україною та Німеччиною?
– Відчутно відрізняється освіта. Особливо дивує німців те, що ми в 22 вже отримуємо диплом спеціаліста чи магістра, вони ж у цей час тільки починають навчання. Та й не всі вчаться в університетах, лише ті, в кого хороші оцінки і знання. Популярні тут училища та професійні коледжі.
– На твою думку, чому зараз багато молоді виїжджає за кордон?
– Вона шукає щось нове, чуже, адже чуже завжди здається кращим. Я не думаю, що це погано. Важливо, щоб молодь поверталася збагаченою не матеріально. Зрештою, можна приїхати додому через роки. Тоді люди, які тривалий час жили в країнах з хорошою економікою, будуть намагатися розвивати й свою країну.
– Що можеш порадити тим, у кого виникає питання «їхати чи не їхати за кордон»?
– Обов’язково їхати й не боятися. Пізнати нову країну завжди цікаво та корисно. Це гарна нагода перейняти досвід, який можна використовувати з користю вдома.
Спілкувалася Леся ЯСНІЦЬКА,
студентка ІІ курсу факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте