«Гепатит С: гра на виживання?!» — до всеукраїнської акції під такою назвою приєдналися наші краяни, аби нагадати владі про проблему із забезпечення хворих на цю недугу життєво необхідними препаратами.
Захід відбувся за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я», Міжнародного фонду «Відродження» спільно з Тернопільською міською громадською організацією «Центр духовної та психологічної підтримки «Джерела». Активісти звернулися до представників влади із пропозицією обговорення бюджету та можливостей виділення додаткових коштів на закупівлю ліків для осіб із гепатитом С, адже лише десять відсотків хворих зможуть отримати медикаменти за державний кошт. Така ситуація є небезпечною для життя і здоров’я людей, тим паче кількість інфікованих щораз збільшується. Нині в Україні нараховується більше 73 тисяч хворих на гепатит С. На Тернопіллі із цією недугою зареєстровано 464 особи, в 111 краян зафіксовано гепатит В, ще 43 мешканці області мають мікс-інфекцію, тобто хворіють на обидва види гепатиту водночас.
Заступник директора — начальник управління фінансово-економічного та програмного забезпечення департаменту охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Лідія Чайковська зазначила, що лікування таких пацієнтів і справді надзвичайно дороге. За вартістю воно — на другому місці після лікування онкологічних хворих.
За підрахунками чиновників, сума лікування одного хворого на гепатит С сягає 200 тис. грн. Тобто, щоб охопити повноцінною безкоштовною підтримкою 618 краян (ідеться не тільки про медикаменти, а й утримання лікувальних закладів, виплату зарплатні медпрацівникам, оплату енергоносіїв тощо), необхідно 124 млн грн, тоді як весь бюджет галузі охорони здоров’я області на 2016 рік становить лише мільйон гривень.
У 2014 році була створена державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. На її основі також була розроблена і затверджена й обласна програма. За держпрограмою у 2014 році Тернопільщина отримала медикаментів на 371 тис. грн, у 2015-му — на 585 тис. грн. За словами голови Тернопільської обласної громадської організації хворих вірусним гепатитом С «Іскра надії» Олега Мартинюка, це вкрай мало — за останні два роки заходи, передбачені програмою, виконувалися лише на 20—25 відсотків.
На дещо оптимістичнішу ситуацію можна сподіватися у 2016-му. Цього року препаратів очікують на суму мільйон гривень, тож медики зможуть пролікувати 34 хворих. Щодо обласної програми, то у 2014-му на боротьбу із гепатитами облрада виділила 50 тис. грн, у 2015-му — 150 тис. грн. Цьогоріч на 300 тис. грн уже закуплені препарати для лікування учасників АТО, вакцини від гепатиту В і тест-системи для обстеження вагітних на ці недуги.
Попри те, підтримка активістів, а також благодійних фондів залишається актуальною і надалі. Так, обласні спеціалісти надіються на співпрацю з МБФ «Альянс громадського здоров’я», який запропонував Тернопільщині допомогу з отримання собосфувіру — препарату нового покоління, за умови, якщо обласна рада виділить кошти на пегільовані інтерферони. Це медикаменти, які застосовуються в схемі лікування разом із собосфувіром. Такої медичної допомоги потребують 12 краян, проте пегільованими інтерферонами лікарі краю зможуть забезпечити лише восьмеро осіб.
Про не менш наболілу проблему, пов’язану з гепатитом С — необхідність вчасного виявлення небезпечної недуги, яка багато років може підточувати організм без яскраво виражених симптомів — під час заходу активісти намагалися поінформувати місцевих мешканців. Перед будівлею обласної державної адміністрації працювала мобільна амбулаторія, де всі охочі мали змогу отримати фахові консультації щодо діагностики і лікування гепатиту С, а також спеціальні бланки зі знижкою для проходження обстежень на цю хворобу в одній із лабораторій міста.
Спеціалісти непокояться, що разом із кількістю не діагностованих осіб рівень інфікованих гепатитом С українців може сягати не менше 5 п’яти відсотків населення країни.
Фото з вільних джерел
Прокоментуйте